Jedyne takie w Polsce. Czy koprzywnickie bziuki trafią na listę UNESCO?

  • 25.05.2020, 17:24 (aktualizacja 25.05.2020, 17:28)
  • Telewizja STV.PL | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Czy koprzywnickie bziuki zostaną wpisane na krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego? Takie starania trwały już kilka lat, ale w ostatnim czasie znacząco nabrały tempa.

Bziuki to dobrze znana i kultywowana wielkanocna tradycja od wielu lat w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Koprzywnicy, gdzie wyjątkowo msza rezurekcyjna rozpoczyna się nieco wcześniej niż w innych świątyniach, bo już w Wielką Sobotę wieczorem. O tym, że to wyjątkowe wydarzenie powinno zostać dostrzeżone i wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest przekonana burmistrz Aleksandra Klubińska.


Głównym wnioskodawcą o wpis tego wyjątkowego widowiska będą strażacy ochotnicy z jednostki OSP w Koprzywnicy, ponieważ to właśnie oni od lat kultywują tą tradycję bziukania. 
Wysokie na kilka metrów ognie, którymi tzw. bziukacze oświetlają drogę zmartwychwstałemu Jezusowi co roku przyciągają do Koprzywnicy mnóstwo zainteresowanych. 


Jak przyznaje naczelnik OSP Stefan Chmielowiec pomocne w opracowaniu wniosku o wpis bziuków na Listę Dziedzictwa Niematerialnego są wspomnienia mieszkańców. 


Starania koprzywnickich strażaków wspiera również miejsko – gminny zarząd OSP w Koprzywnicy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. 

 

Telewizja STV.PL | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe