"Nie ma rzeczy niemożliwych": Amazonki Marszem Pier(w)si przypomniały o profilaktyce onkologicznej

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„Weź nie gadaj, weź się zbadaj” pod takim właśnie hasłem odbyła się tegoroczna edycja Marszu Pier[w]si w Sandomierzu. Wydarzenie zgromadziło kilkadziesiąt osób z całego województwa, w których gronie oprócz amazonek, pojawiły się również władze miasta i powiatu w asyście mieszkańców Królewskiego Miasta. A wszystko po to, aby zwrócić uwagę na bardzo ważny element profilaktyki onkologicznej.

Dla niektórych diagnoza nowotworu brzmi jak wyrok. Amazonki jednak głośno podkreślają, że tak nie jest, ponieważ odpowiednio wcześnie zdiagnozowany może zostać całkowicie wyleczony. 

Członkinie zaprzyjaźnionego Klubu Amazonek z Ostrowca Świętokrzyskiego wspierają sandomierskie amazonki od samego początku działalności w Królewskim Mieście.  Danuta Ogórek, szefowa ostrowieckich amazonek, twierdzi, że takie inicjatywy jak dzisiejszy Marsz Pier[w]si przede wszystkim integrują i zwracają uwagę na chorobę, która może dotknąć każdego. 

O przykrych realiach leczenia onkologicznych pacjentów w Polsce mówiła Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, która stanowczo podkreśliła, że trzeba znacznie zwiększyć finansowanie szpitali oraz ofertę dostępnych terapii dla pacjentów z nowotworem. 

Doktor Marek Kos, dyrektor sandomierskiego szpitala uważa, że potrzeba organizowania takich akcji w szerzeniu wiedzy na temat profilaktyki jest olbrzymia. Jak powiedział, żeby odnieść odpowiedni skutek wśród społeczeństwa, trzeba takie akcje powtarzać znacznie częściej. 

Podczas wydarzenia na sandomierskim Rynku Starego Miasta nie mogło zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu Amazonek. Nie obyło się również bez licznych podziękowań, za to, że szlachetna inicjatywa Amazonek w popularyzowaniu wiedzy na temat nowotworów i profilaktyki nie ustaje. 

Piątkowe wydarzenie zakończyło się na Zamku Królewskim w Sandomierzu rozstrzygnięciem konkursu „Przyprowadź mamę na badania”, którego celem było dotarcie przez dzieci i młodzież do ich najbliższych i zachęcanie do systematycznego badania profilaktycznego. 

Spacer uliczkami Starego Miasta uczestnikom VI Marszu Pier[w]si umiliła Sandomierska Orkiestra Dęta. 

 

Telewizja STV.PL | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe