Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa. Nowa atrakcja turystyczna w Sandomierzu

Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa. Nowa atrakcja turystyczna w Sandomierzu facebook.pl Nowa atrakcja turystyczna mieści się w lokalu po dawnej aptece na Starym Mieście w Sandomierzu

Podziel się:

Oceń:

30 kwietnia najstarsza sandomierska apteka zlokalizowana w kamienicy numer 4 przy Rynku znów zatętni życiem. W jej niezwykłych wnętrzach otworzy się Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa – niezwykła wystawa roślinnych eksponatów i artefaktów.

Patronem i gospodarzem tego miejsca będzie najsławniejszy polski botanik, który mieszkał w Sandomierzu przez ponad 30 lat. Urodził się w Urzędowie w ziemi lubelskiej, dlatego nazywany był Marcinem z Urzędowa.Na podstawie klasycznej i współczesnej literatury botanicznej oraz własnych badań florystycznych, Marcin z Urzędowa opracował najwybitniejsze w Polsce ilustrowane dzieło z zakresu botaniki lekarskiej: Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych i inszych rzeczy do lekarstw należących księgi dwoje.Wydany drukiem w 1595 r., był pierwszym oryginalnym polskim zielnikiem.

Na wystawie będzie można nie tylko zapoznać się z oryginalnym wydaniem Herbarza, ale także posłuchać samego Marcina.  Już na wejściu hiperrealistyczna figura słynnego doktora od ziółek powita wszystkich odwiedzających diagnozą i propozycją naturalnego remedium. Odnaleźć je będzie można w kolejnych salach, poświęconym sandomierskim ziołom oraz roślinom leczniczym na wszelkie dolegliwości.

Jeśli kogoś bardziej interesuje trujące oblicze flory, zapraszamy do detektywistycznej zabawy nawiązującej do słynnej powieści Umberto Eco „Imię róży”.Korzystając ze wskazówek i poszlak, będzie można rozwiązać zagadkę księgi, która wywołała niemałe zamieszanie w pewnym średniowiecznym opactwie.

Artefaktów poświęconym ciemnej sile roślin będzie więcej – filmowe portrety najsłynniejszych otruć w dziejach, opowieści o zatrutych przedmiotach oraz specjalnie zaaranżowana grządka z ziołami, które lepiej omijać z daleka to tylko niektóre z nich.

Antidotum na te wszystkie mrożące soki w liściach historie będzie sala poświęcona odtrutkom. Znajdziemy tu zarówno eliksiry znane Borgiom, jak i bardziej współczesne metody radzenia sobie z toksynami.

Brzmi ciekawie? To zaledwie początek zabawy! Następne kroki prowadzić będą do równie fascynujących obiektów. Tajemnicza szafa z trunkami dla dorosłych, grzybowa polana dla dzieci czy domowa apteczka naturalnych medykamentów sprawią, że odwiedziny w Akademii Ziołowej Czary Napary będą niezapomnianą przygodą.

Telewizja STV.PL | [email protected]

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe