POWIAT OPATOWSKI: Rolnicy z małopolski chcą przetwarzać żywność w Gierczycach

  • 09.02.2022, 14:45 (aktualizacja 10.02.2022, 11:59)
  • Telewizja STV.PL | [email protected]
POWIAT OPATOWSKI: Rolnicy z małopolski chcą przetwarzać żywność w Gierczycach

Podziel się:

Oceń:

I chcą współpracować z naszymi plantatorami. Jan Czaja, rolnik z województwa małopolskiego, związany z grupą "Od rolnika" chętnie dzieli się wiedzą jak sprzedać ekologiczne produkty rolne i jak je przetwarzać. Dodatkowo Grupa zainwestuje w dawną zlewnię mleka w Gierczycach, w której powstanie przetwórnia ekologicznej żywności. Dostawcami mają być nasi, rodzimi rolnicy.

Spotkanie z producentami ekologicznej żywności odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opatowie. Wzięli w nim udział rolnicy z Leszczkowa, Strzyżowic, Haliszki i Baćkowić czyli z powiatu opatowskiego, przyszli kooperanci. Byli też producenci z małopolski. Rozmawiano na temat możliwości sprzedaży produktów i o problemach jakie napotykają rolnicy. Jan Czaja, działający w wielu lokalnych organizacjach opowiedział o swojej działalności i pomysłach, które już funkcjonują w Małopolsce, w regionie w którym mieszka i z powodzeniem pomysły można przełożyć na warunki opatowskie. Jednym z ciekawych rozwiązań jest możliwość sprzedaży ekologicznych produktów rolnych bezpośrednio z pola. Takich gospodarstw w powiecie opatowskim nie brakuje.

- Trzeba tylko odpowiednio zapakować produkt. Grunt to dobry marketing i promocja - mówi Jan Czaja. - Do tego potrzebne są miejsca takie, jakie planujemy otworzyć w Gierczycach - dodaje. I podkreśla, że powiat opatowski znajduje się blisko dużych ośrodków miejskich i dzięki temu żywność z pola, po zapakowaniu szybko trafi na stół. Cały czas problemem jest zbyt.

- W jednym z marketów widziałam ogórki w cenie 7 złotych za 750 gram. Podobne ogórki, które produkuję, sprzedawałam do pośrednika w cenie 1 grosz za kilogram - mówi Katarzyna Orkisz, rolnik ze Strzyżowic w gminie Opatów.

Dlatego rolnicy szukają możliwości pominięcia pośredników, a tym samym opłacalnego zbytu. Stąd właśnie pomysł na łączenie się w grupy producenckie oraz uczestnictwo w przedsięwzięciach Centrum logistyczne czy Manufaktura spożywcza, które powstają w podopatowskim Włostowie.

- Możemy być prekursorami w Polsce tworzenia polskiego obrotu żywnością - mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski. - Dobrej logistyki, która przyczyni się do jeszcze lepszej dochodowości gospodarstw i integracji środowiska rolników. Spotkanie z producentami z małopolski pozwala nam zaczerpnąć rozwiązania funkcjonujące i cieszące się powodzeniem. To sprawdzone pomysły, które na zasadzie gotowców możemy wdrożyć u nas. I co najciekawsze rolnicy spoza naszego województwa widzą w nas partnerów, pozwalają się uczyć i chcą współpracować.

 

 

Telewizja STV.PL | [email protected]

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe