Znamy ranking liceów i techników według "Perspektyw". Jaka szkoła najlepsza w powiecie?

Znamy ranking liceów i techników według "Perspektyw". Jaka szkoła najlepsza… Fot. Telewizja STV.PL archiwum

Podziel się:

Oceń:

Dziś poznaliśmy rankingi szkół średnich, które od kilkunastu lat przygotowuje edukacyjne wydawnictwo "Perspektywy". W ogólnopolskim zestawieniu znalazły się licea i technika z naszego regionu. Które miejsce zajęły w Polsce i województwie świętokrzyskim?

POWIAT SANDOMIERSKI 
LICEA

Według rankingu Perspektyw dla liceów najwyżej oceniono I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Szkoła ta znalazła się na 325. pozycji w ogólnopolskim rankingu liceów, a w województwie świętokrzyskim uplasowała się na 9. miejscu. Pozwoliło to na przyznanie Collegium Gostomianum srebrnej tarczy Perspektyw. W porównaniu do ubiegłego roku jest awans. W 2020-tym I LO było dopiero na 422. miejscu w Polsce i 10. w Świętokrzyskiem.

Na 643. miejscu w Polsce znalazło się Katolickie Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. W rankingu wojewódzkim szkoła zajęła 20. miejsce. W roku ubiegłym "Katolik" był na 897. miejscu w Polsce i 28. w naszym województwie. Redakcja "Perspektyw" przyznała szkole brązową tarczę. 

II Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sandomierzu znalazło się na 770. miejscu w kraju i na 25. w województwie. W 2021 roku w rankingu Perspektyw zajmowało dopiero 934. miejsce w kraju i 30. w Świętokrzyskiem. Tegoroczny wynik pozwolił szkole na uzyskanie brązowej tarczy. 

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach w Perspektywach 2022 znalazło się na 39. miejscu w województwie. W rankingu ogólnopolskim szkoła nie zmieściła się w pierwszym tysiącu. W roku ubiegłym szkoła z Chobrzan nie była uwzględniona w zestawieniu.

Jako ostatnie w rankingu wojewódzkim, na 44. miejscu znalazło się Liceum Ogólnokształcące w Koprzywnicy. W zestawieniu ogólnopolskim szkoła nie zmieściła się w pierwszym tysiącu. W roku ubiegłym szkoła nie zakwalifikowała się nawet w pierwszej 50-ce rankingu wojewódzkiego.

TECHNIKA

W rankingu dla techników najwyżej w powiecie sandomierskim uplasowało się Technikum nr 2, w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. KEN w Sandomierzu. Szkołą zajęła 14. miejsce w województwie, ale nie znalazła się w pierwszej 500-ce w kraju. 

Na 25. miejscu w województwie znalazło się Technikum nr 1 przy Ponadgimnazjalnym Zespole Szkół Ekonomicznych im. E. Kwiatkowskiego w Sandomierzu. W krajowym zestawieniu szkoła nie zmieściła się w pierwszej 500-ce. 

29. miejsce w Świętokrzyskiem należy do Technikum nr 3 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu. Tutaj podobnie, szkoła w rankingu ogólnopolskim nie znalazła się w pierwszej pięćsetce. 

Ranking zamyka Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej. "Rolnik" zajął w Świętokrzyskiem 35. miejsce, w kraju nie zmieścił się w pierwszej pięćsetce. 

Żadne z sandomierskich techników w ubiegłorocznym rankingu nie zostało uwzględnione. Perspektywy 2022 można zatem uznać za spory sukces. POWIAT OPATOWSKI

LICEA

W powiecie opatowskim w rankingu liceów znalazły się tylko dwie szkoły. Najwyżej w licealnym rankingu oceniono Liceum Ogólnokształcące im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Szkoła zajęła 479. miejsce w kraju i 13. w województwie świętokrzyskim. Jest to awans, gdyż w roku ubiegłym "Bartosz" był na 506. miejscu w kraju i 14. w Świętokrzyskiem. Szkoła od dziś może chwalić się srebrną tarczą Perspektyw. 

Drugie w powiecie opatowskim jest Liceum Ogólnokształcące w ZSO im. Edwarda Szylki w Ożarowie. Szkoła znalazła się na 32. miejscu w województwie i 862. w kraju. W przypadku szkoły z Ożarowa awansu nie ma, jest spadek. W ubiegłorocznej edycji szkoła zajmowała 17. miejsce w województwie i 598. w rankingu ogólnopolskim. 

TECHNIKA

Listę najlepszych techników w powiecie opatowskim otwiera Technikum w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie. Szkoła na Górce znalazła się wysoko! Zajęła 5. miejsce w Świętokrzyskiem i aż 148. miejsce w Polsce. Technikum z Opatowa od dziś może pochwalić się srebrną tarczą Perspektyw.  W porównaniu do roku poprzedniego w rankingu ogólnopolskim szkoła zajmowała 254. miejsce, więc teraz notuje się spory sukces, lecz w województwie miała przed rokiem miejsce 4, więc jest spadek o jedno miejsce. 

Drugie w powiecie jest Technikum w Zespole Szkół w Ożarowie im. Marii Skłodowskiej Curie. Szkoła ta znalazła się na 16-tym miejscu w województwie, ale nie zmieściła się w pierwszej pięćsetce w kraju. "Skłodowska" w ubiegłym roku nie znalazła się w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim. 

Ranking w powiecie zamyka Niepubliczne Technikum im. gen. Władysława Andersa w Opatowie. Szkoła zajęła 26. miejsce w województwie świętokrzyskim i podobnie - nie znalazła się w pierwszej 500-ce w kraju. W 2021 roku szkoła ta notowała lepszy wynik. Wówczas była na 14. miejscu w województwie. 

 

W rankingu tygodnika "Perspektywy" kryteria dla oceny liceów jakie przyjęto to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Dla techników kryteria przyjęto cztery: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.

Na pierwszym miejscu ogólnopolskiego rankingu "Perspektyw" dla liceów, podobnie jak rok wcześniej znalazło się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. W rankingu 2022 dla techników to miejsce należy dziś do Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. 

Piotr Andryka | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe