OPATÓW: Rekordowy budżet i rekordowy deficyt. Burmistrz Gajewski plan dochodów i wydatków na 2022 rok nazwał fenomenalnym

OPATÓW: Rekordowy budżet i rekordowy deficyt. Burmistrz Gajewski plan… Fot. transmisjaobrad.info Sesja budżetowa Opatowa odbyła się 30 grudnia.

Podziel się:

Oceń:

Rekordowy budżet ma na ten rok Gmina Opatów. Po stronie dochodów to ponad 57 mln zł, a po stronie wydatków ponad 68 mln zł. Rekordowy jest też deficyt, bo przekracza 11 mln. zł.

Tuż przed nowym rokiem radni Rady Miejskiej w Opatowie uchwalili budżet i nie była to decyzja jednomyślna. Rzadkością jest debata podczas sesji opatowskiej Rady Miejskiej. Podczas sesji budżetowej radny A. Adamski wyraził swoje stanowisko wobec najważniejszej uchwały jaką raz do roku podejmują radni. Zdaniem radnego Adamskiego niektóre inwestycje niekoniecznie powinny być realizowane tak jak Europejskie Centrum Templariuszy, basen na Kani. Radny uznał, że są pilniejsze zadania, a kolejne muzeum w Opatowie w przyszłości będzie generowało koszty dla budżetu gminy, podobnie jak basen.

Burmistrz Gajewski w ripoście uzasadnił, że na budowę muzeum gmina otrzymała wsparcie i nie można z niego zrezygnować, bo utworzenie Europejskiego Centrum Templariuszy jest jednym z elementów projektu na, który samorząd otrzymał środki zewnętrzne. Włodarz Opatowa stwierdził, że po tej inwestycji Opatów będzie miał bogatszą ofertę dla turystów.

Ostatecznie dochody Miasta i Gminy Opatów ustalono na 57 mln 404 tys., a wydatki na kwotę 68 mln 770 tys. zł.

Deficyt budżetowy na rok 2022 wynosi 11 mln 366 tys. zł i zostanie pokryty z wolnych środków, z długoterminowego kredytu, z przychodów niewykorzystanych w latach poprzednich.

- Jeśli tylko są takie obiekcje do budżetu, to ja mogę być bardzo zadowolony – mówił Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa. Na inwestycje w gminie Opatów w 2022roku wydamy 30 mln 384 tys. zł., a kredyt to niecały mln zł. to tylko niecały mln zł. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tego kredytu nie będziemy musieli zaciągać. Mało tego te 30 mln, to tylko część jaką zainwestujemy. Jestem przekonany, że ta kwota 30 mln powiększy się kolejne około 20 mln. To będzie 50 mln zainwestowane w gminę Opatów przy zakładanym kredycie wysokości 1,8 mln zł –mówił G. Gajewski. -Od 2019r. nie wzięliśmy ani złotówki kredytu, a spłaciliśmy 2,7 mln zadłużenia. Pod tym względem uważam budżet za wręcz fenomenalny. Nie było budżetu tak nastawionego na inwestycje w historii Opatowa –dodał burmistrz.

Zdaniem burmistrza Opatowa obecny samorząd kładzie fundamenty, na których w następnych kadencjach kolejne samorządy będą mogły kontynuować budowę wymarzonego Opatowa.

(JAZ)

Jerzy Strzyż | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe