Trzej Królowie na staszowskim rynku oddali pokłon Jezusowi

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Trzej Mędrcy w barwnym orszaku przywędrowali do Staszowa. W południe na rynku miasta spotkali się wierni dwóch staszowskich parafii, mieszkańcy Staszowa oraz przybyli goście, aby uczcić Święto Trzech Króli. W sercu Staszowa w czwartkowe popołudnie panowała wspaniała i radosna atmosfera, która doskonale nawiązywała do motta tegorocznego Orszaku Trzech Króli „ Dziś dzień wesoły!”.

Czwartkowe święto w Staszowie rozpoczęły msze święte w kościele pod wezwaniem Świętej Barbary oraz kościele pod wezwaniem Świętego Bartłomieja, skąd wyruszył tradycyjny orszak Trzech Króli. Mędrcy spotkali się na staszowskim rynku, gdzie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi przekazując swoje dary mirrę, kadzidło i złoto.

Tegoroczne Święto Trzech Króli było nieco skromniejsze niż to, które znamy z lat poprzednich. Mimo pandemii koronawirusa większość parafii z diecezji sandomierskiej zdecydowało się, aby zorganizować Orszak Trzech Króli. Taki barwny korowód z mędrcami  po roku przerwy przeszedł również ulicami Staszowa.

Proboszcz parafii pod wezwaniem świętej Barbary w Staszowie, ks. Grzegorz Jeż przypomniał, że organizowane orszaki to nie tylko chrześcijańska tradycja, ale także okazja do wspólnych spotkań.

Obchody Święta Trzech Króli w Staszowie zakończyło wspólne kolędowanie. Swój świąteczny repertuar zaprezentowały schole parafialne, chór dziecięco – młodzieżowy Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz artyści z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Staszowie. 

Na wszystkich zebranych oprócz kolędowania czekała również zagroda z żywymi zwierzętami, która cieszyła się sporym powodzeniem nie tylko wśród najmłodszych. 

Organizowane 6 stycznia orszaki to największe religijne wydarzenie stanowiące odniesienie do przeszłości. Od 2009 roku Orszaki Trzech Króli stanowią w Polsce tradycyjny element obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego. Na terenie diecezji sandomierskiej przeszło ponad trzydzieści orszaków. 

 

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe