POWIAT OPATOWSKI: Prawie dwa miliony złotych na kontynuację dwóch programów społecznych

  • 05.01.2022, 08:53 (aktualizacja 05.01.2022, 10:50)
  • Michał Leszczyński | [email protected]
POWIAT OPATOWSKI: Prawie dwa miliony złotych na kontynuację dwóch programów… Viacheslav Iakobchuk - stock.adobe.com

Podziel się:

Oceń:

Powiat Opatowski w trzeciej edycji ministerialnego programu asystent osobisty osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa otrzyma z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej łącznie 1 777 041 złotych.

- Z początkiem roku są to dla nas bardzo dobre wiadomości - mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski. - Dzięki wsparciu z budżetu państwa, po raz trzeci będziemy kontynuowali dwa ważne programy społeczne - dodaje starosta. I podkreśla, że powiat otrzyma tyle pieniędzy o ile wnioskował. - Tegoroczne kwoty są wyższe łącznie o prawie pół miliona złotych od ubiegłorocznego dofinansowania na ten same cele.

W programie asystent osobisty osoby niepełnosprawnej Powiat Opatowski uczestnicy trzeci rok z rzędu. Edycje 2020 i 2021 cieszyły się - jak zauważa starosta - ogromnym zainteresowaniem. - W ramach programu, osoba niepełnosprawna dostanie wsparcie asystenta, od robienia zakupów, po mycie okien, a nawet po głośne czytanie książek. Na projekt otrzymamy 1 101 681 złotych. Ten program powtarzamy dla 140 osób.

Kolejnym programem, z sukcesem realizowanym od dwóch lat w powiecie jest opieka wytchnieniowa. Tegoroczną edycję skierowano w sumie do 70 osób: do członków rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki, dysponują czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Jedną z wielu form wsparcie, jest też zapewnienie członkom rodziny lub opiekunom możliwości skorzystania ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego lub terapeutycznego oraz wsparcia w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji czy dietetyki. -  W edycji 2022 na ten cel otrzymamy 675 360 złotych - zauważa starosta. 

Jak podkreśla Katarzyna Ambryszewska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, realizujące te dwa programy, osoby, korzystające do tej pory ze wsparcia, są zadowolone. - Programy są strzałem w dziesiątkę i znajdują uznanie u osób niepełnosprawnych. To dla nich ogromne udogodnienie - ocenia Katarzyna Ambryszewska i zachęca osoby niepełnosprawne do zgłaszania się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opatowie, mieszczącego się na piątym piętrze budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy Sienkiewicza.

 

Michał Leszczyński | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe