Powiat Opatowski z budżetem na 2022 rok

  • 29.12.2021, 15:03 (aktualizacja 29.12.2021, 15:19)
  • Telewizja STV.PL | [email protected]
Powiat Opatowski z budżetem na 2022 rok

Podziel się:

Oceń:

Jak powiedział na środowej sesji Tomasz Staniek, starosta opatowski, budżet jest mocno nastawiony na inwestycję. Za przyjęciem planu wydatków i dochodów zagłosowało 14 radnych. Jedna osoba była przeciwna. Od głosu wstrzymał się - co wcześniej zapowiedział - radny Bogusław Włodarczyk.

Tomasz Staniek rozpoczynając dyskusję nad budżetem na 2022 rok powiedział, że założono deficyt w kwocie 9.183.623 złote.

- W deficycie nie ma nic złego. Nie musimy zaciągać zobowiązań w bankach. Mamy własne pieniądze na jego pokrycie - mówił.

W budżecie, po stronie wydatków zapisano 125.944.883 złote z czego na inwestycje pójdzie 22.573.556 złotych.

Pod hasłem „transport i łączność” widnieje kwota 8.433.821 złotych  z czego około 2,5 miliona złotych przeznaczymy na Powiatowy Zakład Transportu z dofinansowaniem z budżetu państwa na likwidacje tak zwanych białych plam. Ponad pięć milionów złotych przeznaczymy na inwestycje drogowe: remonty, przebudowy dróg oraz budowy przejść dla pieszych.

Jak w przypadku wszystkich samorządów, dużą częścią składową stanowi oświata w kwocie 36.276.375 złotych. Samorząd powiatu nie dokłada do bieżących wydatków oświatowych w porównaniu z innymi.

W 2022 roku na pomoc społeczną powiat przeznaczy 27.194.426 złotych.

- U nas pomoc społeczna jest bardzo rozbudowana dzięki czemu, generujemy dużą ilość miejsc pracy. Cieszę się, że powstaje też Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, gdyż jego funkcjonowanie w całości finansowane jest przez budżet państwa bez wkładu własnego powiatu i dla nas stanowi to ewidentną oszczędność - podkreślał starosta na sesji.

Zdaniem Tomasz Stańka, strzałem w dziesiątkę Powiatu Opatowskiego będzie Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej we Włostowie, na terenie po byłej cukrowni.

- Zadanie podzieliliśmy na kilka etapów, na początek Inkubator przemysłowy, czyli jedna duża hala pod wynajem o powierzchni 6800 metrów kwadratowych . W 2022 roku przeznaczymy 9.257.884, a w 2023 – 8.141.579 złotych. Na ten cel z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymaliśmy 15.317.000.

W przyszłym roku na przebudowę pomieszczeń w szpitalu św. Leona na potrzeby rehabilitacji zapisano 2.907.151 złotych.

- Rehabilitacja okazała się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Korzystają z niej bardzo chętnie mieszkańcy naszego powiatu i sobie chwalą. Według ostatnich danych, rehabilitacja bilansuje się co oznacza, że nie musimy do niej dokładać milion złotych tak, jak to było w poprzedniej kadencji. Dlatego warto w tę gałąź ochrony zdrowia zainwestować - dodawał starosta.

Głosowanie nad budżetem poprzedziło wystąpienie Tomasza Stańka, który opisał części składowe nowego budżetu. Nikt z radnych, oprócz Bogusława Włodarczyka nie zabrał głosu. Radny Włodarczyk stwierdził, że wstrzyma się od głosu. W kilkuminutowym wystąpieniu odniósł się negatywnie do inwestycji, która ma być realizowana we Włostowie.

Telewizja STV.PL | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe