Staszowianie obchodzili 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

  • 16.11.2021, 09:52
  • Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie
Staszowianie obchodzili 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez… Fot. UMiG w Staszowie Staszowianie na rynku odśpiewali Hymn Państwowy.

Podziel się:

Oceń:

Na staszowskim Rynku dumnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Staszowianie w czwartek, 11 listopada, uczcili 103. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Parku im. Adama Bienia, skąd zgromadzeni goście, władze samorządowe, poczty sztandarowe, służby mundurowe, harcerze i uczniowie, a także mieszkańcy przemaszerowali do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Biało-czerwony korowód poprowadziła Orkiestra Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” w Grzybowie.

W kościele pw. Ducha Świętego odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Barbary w Staszowie, ks. Grzegorz Jeż. Proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja ks. kan. Szczepan Janas wygłosił homilię. Po nabożeństwie zgromadzeni udali się na staszowski Rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Obchody na Rynku rozpoczęto od odegrania Hymnu Państwowego i uroczystego wciągnięcia Flagi Państwowej na maszt.

- Dziś Mazurek Dąbrowskiego, choć wciąż śpiewany z ogromną dumą, brzmi jeszcze bardziej wyjątkowo – rozpoczął swoje przemówienie Leszek Kopeć, Burmistrz Miasta i Gminy Staszów. - 11 listopada dla Polaków nie jest zwykłym dniem, jakich wiele w kalendarzu. 11 listopada to symbol wiary, symbol miłości do ojczyzny i przede wszystkim symbol zwycięstwa. Cieszę się, że pomimo tej trudnej sytuacji, z jaką przyszło nam się mierzyć, możemy wspólnie, z zachowaniem wszelkich zasad, świętować to zwycięstwo – podsumował burmistrz Leszek Kopeć. Włodarz podziękował także mieszkańcom za przybycie na obchody oraz wspólne świętowanie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz. Ciepłe słowa z okazji 11 Listopada skierowała do staszowian Anna Krupka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, poseł na Sejm RP. List w imieniu parlamentarzystki odczytała Agnieszka Wojdan – Członek Zarządu Enea Elektrownia Połaniec S.A.

Po zakończonych przemówieniach złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego. Symboliczną wiązankę złożyli przedstawiciele samorządu: burmistrz Leszek Kopeć, starosta staszowski Józef Żółciak, a także przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Kwiecjasz i przewodniczący Rady Powiatu st. bryg. Grzegorz Rajca. W dalszej części obchodów złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki – składały je delegacje samorządowe – wojewódzkie, powiatowe i gminne, szkoły i przedszkola, instytucje, zakłady pracy, przedsiębiorcy oraz stowarzyszenia. W imieniu własnym i mieszkańców biało-czerwony wieniec złożyli burmistrz Leszek Kopeć, dr Ewa Kondek – zastępca burmistrza, staszowscy duchowni i radni Rady Miejskiej.

Po oficjalnej części w Ratuszu rozbrzmiały patriotyczne pieśni i piosenki – zebrani goście wzięli udział w Listopadowym Pieśniobraniu wraz z dziecięco-młodzieżowy chórem ze Staszowskiego Ośrodka Kultury. Z okazji dnia św. Marcina dla wszystkich uczestników obchodów Koła Gospodyń Wiejskich z Wiśniowej Poduchownej i Woli Wiśniowskiej przygotowały słodki poczęstunek w postaci pysznych rogalików.

W ramach obchodów 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się I Świętokrzyski Konkurs Piosenki i Pieśni Niepodległej zorganizowany przez Staszowski Ośrodek Kultury oraz konkurs plastyczny „Orzeł Biały – Nasza Duma” zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Staszowie – wystawę prac można było oglądać w Ratuszu. 11 Listopada uczczono także na sportowo. Z tej okazji odbył się marsz „Nordic Walking”, Turniej Tenisa Stołowego oraz Halowy Turniej Piłki Nożnej.

Staszowskie obchody 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości zostały zorganizowane przez Radę i Zarząd Powiatu w Staszowie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Staszów i Radę Miejską w Staszowie.

fot. UMiG Staszów

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Staszowie

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe