Duże wsparcie w edukacji i terapii niepełnosprawnych dzieci w dwóch Specjalnych Ośrodkach Szkolno - Wychowawczych

Duże wsparcie w edukacji i terapii niepełnosprawnych dzieci w dwóch Specjalnych…

Podziel się:

Oceń:

Prawie czterysta tysięcy złotych pozyskał Powiat Opatowski na realizację ważnego programu „Specjalny znaczy lepszy - wsparcie dla uczniów szkół podstawowych w ramach Specjalnych Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w Niemienicach i Dębnie”.

Celem projektu – jak wyjaśnia Tomasz Staniek, starosta opatowski - jest wsparcie 37 uczniów ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, poprzez realizację zajęć specjalistycznych mających na celu stymulowanie rozwoju poznawczego i zmniejszania trudności w opanowaniu wiadomości i umiejętności szkolnych oraz realizację zajęć dydaktyczno - wyrównawczych.

Z programu – co ważne – skorzysta też siedmiu nauczycieli zatrudnionych w  Niemienicach i Dębnie. Poprzez kursy i szkolenia nabędą dodatkowe uprawnienia do prowadzenia zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Projekt obejmuje też zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu specjalistycznego do wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w obydwóch Specjalnych Ośrodkach Szkolno – Wychowawczych.

Realizację projektu podzielono na pięć istotnych zadań. Pierwsze to indywidualne zajęcia specjalistyczne stymulujące rozwój poznawczy i zmniejszający trudności w nauce: zajęcia z muzykoterapii, logopedii, dogoterapii,  zajęcia z elementami Metody Behawioralnej, alternatywne sposoby komunikacji AAC, trening metodą biofeedback, stymulacja polisensoryczna metodą Snoezellen. Drugie, indywidualne zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, zajęcia komputerowe z elementami terapii wspierającej, usprawnienie technik szkolnych, indywidualne zajęcia komputerowe z elementami terapii wspierającej. Trzecie, indywidualne zajęcia terapeutyczne w zakresie terapii ruchu: integracja sensoryczna, rehabilitacja, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, hipoterapia, alpakoterapia, hipoterapia. Czwarte, kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli: masaż dźwiękiem metodą Petera Hessa I stopień, kurs instruktora gimnastyki korekcyjnej, szkolenie eeg Biofeedback I stopnia. kurs rewalidacji indywidualnej, nauka programowania dla nauczycieli klas 1-3, obsługa oraz wykorzystanie programu MÓWik w terapii osób niemówiących. Piąte, wyposażenie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w pomoce dydaktyczne oraz sprzęt specjalistyczny do wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

- To dla nas ogromne wsparcie, a dla dzieci możliwość skorzystania z zajęć i terapii, w normalnych, szkolnych warunkach często niedostępnych ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia i realizacji – ocenia Tomasz Staniek, starosta opatowski.

Całkowity koszt projektu zamknie się kwotą 427 tysięcy 482 złote. Wkład własny powiatu to 43 680 złotych. Wsparcie finansowe z Unii Europejskiej wynosi 383 802,50 złotych.

Realizacja projektu już trwa. Niepełnosprawne dzieci biorą udział w zajęciach i terapiach: na krytej pływalni, masaż dźwiękiem czy hipoterapia.

Michał Leszczyński | [email protected]

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe