"Orzeł w Koronie". Wystawę autorstwa Stanisława Hadyny można zwiedzać w Lipniku

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W sali konferencyjnej urzędu gminy Lipnik odbył się wernisaż wystawy Stanisława Hadyny „Orzeł w Koronie” oraz wystawa pamiątek ze zbiorów rodziny Skorupskich. Artystyczne spotkanie w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uświetnił występ śpiewaczki Moniki Kolasy – Hladikovej. Wydarzenie obecnością uświetnili m.in. poseł Marek Kwitek, komendant KP PSP w Opatowie Sylwester Kochanowicz, władze i społeczność gminy Lipnik.

Wernisaż rozpoczął się od koncertu Moniki Kolasy – Hladikovej. W jej wykonaniu uczestnicy usłyszeli utwory Chopina i Karłowicza. 

Wójt Andrzej Grządziel przywitał gości. Dodał, że wystawa miała odbyć się w roku ubiegłym. Ocalenie od zapomnienia faktów z historii to główny cel wystawy mówił  wójt Lipnika. Grządziel zapowiedział, że będą kolejne ekspozycje z cyklu „Ocalić od zapomnienia”. Najbliższa ma być poświęcona rodzinie Mikułowskich – Pomorskich.  

Poseł Marek Kwitek podziękował za wspaniały koncert, podkreślił wkład polskiego społeczeństwa w odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. 

O prezentowanych dziełach, o tym co było dla niego twórczą inspiracją mówił autor wystawy „Orzeł w Koronie”, Stanisław Hadyna. 

Dzięki uprzejmości rodziny Skorupskich można oglądać pamiątki bliskie ich sercu. W pierwszej części prezentowane są to dokumenty, sceny codzienne, portrety mieszkańców Lipnika. Druga część ekspozycji poświęcona jest rotmistrzowi Szymonowi Skorupskiemu. 
Tomasz Skorupski, obecnie mieszkaniec Leszna podziękował Stanisławowi Hadynie za wystawę jego prac oraz odniósł się do ekspozycji jaką Sebastian Szymański stworzył z pamiątek rodziny Skorupskich.

Wspólne odśpiewanie Hymnu podkreśliło patriotyczny wymiar wernisażu, który miał miejsce w rocznicę odzyskania niepodległości. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące.

Jerzy Strzyż | [email protected]

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe