Jan Paweł II patronem Staszowa. Podniosła uroczystość dla lokalnej społeczności

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Od soboty Staszów ma patrona – św. Jana Pawła II. Uroczyste obchody tego niezwykle ważnego dla miasta i regionu wydarzenia odbyły się w rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Najpierw odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Następnie modlono się podczas mszy świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Po nabożeństwie otwarto w staszowskim ratuszu okolicznościowe wystawy, a po południu odbył się „Bieg papieski” i marsz nordic walking.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej sesji Rady Miejskiej Staszowa, której przewodniczył Ireneusz Kwiecjasz, w asyście wiceprzewodniczących Beaty Gajek Dyl i Tomasza Klimka. Projekt uchwały w sprawie nadania miastu Staszów patrona – św. Jana Pawła II przedstawiła Ewa Kondek, zastępczyni burmistrza Staszowa. Decyzja radnych była jednogłośna i została nagrodzona brawami. 

W sesji uczestniczyli m.in.: biskup sandomierski ksiądz Krzysztof Nitkiewicz, ministrowie Anna Krupka i Michał Cieślak, poseł Marek Kwitek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, kanclerz Kurii Sandomierskiej ks. kan. Roman Janiec i wikariusz sądowy Kurii Sandomierskiej ks. kan. Michał Grochowina, starostowie staszowscy Józef Żółciak i Leszek Guzal, kapłani oraz przedstawiciele policji, straży pożarnej, firm i wielu instytucji.

Do wielkiego wydarzenia w dziejach miasta i gminy odniósł się burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Podkreślił, że lokalna społeczność jest dumna z takiego patrona. Podziękował wszystkim, którzy się przyczynili do dzisiejszego wydarzenia. 

Samorząd Staszowa podziękował drobnymi upominkami biskupowi sandomierskiemu za pomoc i wsparcie w uzyskaniu patrona dla miasta. Jego Ekscelencja bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Staszów powinien być miastem otwartym, tolerancyjnym, pełnym miłości i rozwijającym się aby młodzież stąd nie uciekała. Skromnie stwierdził, że uzyskanie patrona przez miasto nie jest jego zasługą. 

Uczestnicy sesji wysłuchali wykładu okolicznościowego poświęconego sylwetce i nauce św. Jana Pawła II. Wykład wygłosił wikariusz sądowy Kurii Sandomierskiej ks. kan. Michał Grochowina. Z kolei minister Michał Cieślak podkreślił, że dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym dla miasta, gminy i mieszkańców Staszowa.

Obecna podczas uroczystości wiceminister w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu poseł Anna Krupka, wspominała postać świętego Jana Pawła II. O roli papieża w historii mówił poseł Marek Kwitek, który jako historyk z wykształcenia sięgnął do historii sprzed wieków.

Uroczystość w ratuszu zakończyło posadzenie „Dębu Papieskiego”, który ma upamiętniać wydarzenie. Następnie orszak z pocztami sztandarowymi i uczestnikami obchodów prowadzony przez Orkiestrę Grupy Azoty przemaszerował do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie odprawiona została msza święta, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. 

Na początku mszy odczytana została przez ks. Romana Jańca, kanclerza sandomierskiej kurii diecezjalnej decyzja Stolicy Apostolskiej w sprawie nadania patronatu św. Jana Pawła II dla miasta Staszowa.

Homilię wygłosił biskup sandomierski. Dziękczynną mszę odprawiała 16 kapłanów. Po nabożeństwie w ratuszu otwarto wystawy: „Wyszyński i Wojtyła – Gramatyka życia” oraz „Staszowianie w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II”.


Późnym popołudniem rozegrany został „Bieg papieski” i marsz nordic walking. Sobotnią uroczystość zakończyło czuwanie modlitewne i Apel Jasnogórski.

Jerzy Strzyż | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe