STREFA FARMERA: Wykonywanie nastawu wina

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W kolejnym odcinku Winnica nad Jarem w Złotej zaprezentuje procedurę wykonywania nastawu wina, od zbioru do rozpoczęcia fermentacji.
Ze słabego surowca nie zrobimy dobrego wina. Ale dobry surowiec zawsze można jeszcze zepsuć na dalszych etapach. Dlatego procedura wykonywania nastawu wina wymaga dyscypliny czasu, terminowości i higieny. Do każdego szczepu winorośli stosujemy swoistą procedurę w zależności od parametrów i celu jaki chcemy osiągnąć. Po fermentacji burzliwej uzyskujemy „młode wino", które poddajemy dojrzewaniu, ale może ono już być przedmiotem degustacji i oceny, na którą zapraszamy na Święto Młodego Wina do Sandomierza.
Janusz Suszyna | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe