STREFA FARMERA: Rynkowe odmiany jabłoni

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W wywiadzie z Mateuszem Surowcem, sadownikiem ze Świątnik, rozmawiamy o odmianach jabłoni, które w odpowiedzi na współczesne trendy rynkowe zagościły w sadach. Producent wskazuje na ewolucje odmianową, technologii produkcji, podkładek stosowanych przez sadowników, mając ciągle na uwadze aspekt ekonomiczny i upodobania rynku.

Ze względu na produkcję jabłka w naszym kraju ponad potrzeby krajowe na poziomie około 4 mln ton, musimy brać pod uwagę trendy zagranicznych odbiorców, gdzie dominuje upodobanie do jednolitej ciemno czerwonej barwy. Stad w naszych sadach coraz więcej nasadzeń odmian intensywnie wybarwionych. Również coraz więcej powstaje sadów z przeznaczeniem owoców dla przemysłu, które cechują się niskimi nakładami wynikającymi z wysokiej tolerancji na wiele patogenów, stosowaniem podkładek nie wymagających podpór i o wysokiej kwasowości. Dlatego producent sadząc sad powinien mieć wizję kierunku zagospodarowania owoców.

 

Janusz Suszyna | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe