Fałszywy SMS „Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny”. Nie klikaj w link!

  • 23.09.2021, 22:15 (aktualizacja 23.09.2021, 22:30)
  • Piotr Andryka | Telewizja STV.PL
Fałszywy SMS „Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny”. Nie klikaj… Fot. Piotr Andryka | Telewizja STV.PL Fałszywe SMSy trafiły dziś na telefony mieszkańców całego kraju.

Podziel się:

Oceń:

Cały czwartkowy dzień mieszkańcy Polski otrzymują na swoje telefony SMS od nadawcy „Kwarantanna”. W treści wiadomości czytamy, że skierowano nas do odbycia kwarantanny z powodu kontaktu z zakażoną osobą.

Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie https://******.** (link został celowo ocenzurowany przez redakcję) 

Dokładnie takiej treści SMSy dziś trafiły na komórki tysięcy użytkowników wszystkich sieci komórkowych.  W każdym SMSie umieszczono link, którego kliknięcie może mieć katastrofalne skutki dla naszego bezpieczeństwa. Jak udało nam się ustalić, są to fałszywe wiadomości, których autor może mieć zamiar wykraść nasze dane. 

Apelujemy, aby nie klikać w przesłany w SMSie link, a najlepiej wiadomość niezwłocznie usunąć. 

Jak przekazała Marzena Chodakowska, ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, nadsyłane SMSy nie mają nic wspólnego z działaniami rządowymi. 
 

Mieszkańcy całej Polski otrzymują od czwartkowego popołudnia wiadomość sms o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link/adres do strony. Może to być próba wyłudzenia danych osobowych lub inne niebezpieczne działanie dotyczące Państwa danych zawartych w telefonie. Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!!! - poinformowała Marzena Chodakowska

SMSy do osób kierowanych na kwarantannę faktycznie przychodzą. Jednakże jak mówi rzecznik wojewody, te mają zupełnie inną treść, nie zawierają żadnych linków i są wysyłane tylko w konkretnych przypadkach. 

PRZYPOMINAMY, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Po skierowaniu na kwarantannę osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play." - przekazała STV Marzena Chodakowska. 

 

Piotr Andryka | Telewizja STV.PL

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe