70-lat Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

70-lat istnienia obchodzi największy w województwie świętokrzyskim Dom Pomocy Społecznej w podopatowskim Zochcinku.

Na uroczystość zaproszono poprzednich dyrektorów i Kazimierza Kotowskiego, byłego starostę opatowskiego, za którego rządów, w 1999 roku organem prowadzącym Dom Pomocy Społecznej stał się nowoutworzony Powiat Opatowski.

- Stanęliśmy przed trudnym wyzwaniem finansowania, zatrudnia osób i organizacji – wspominał były starosta.

Mieczysław Niewójt, poprzedni dyrektor, kierujący domem przez 30 lat mówił, że postrzeganie miejsca, w którym przebywają osoby przewlekle psychicznie chore diametralnie się zmieniło, gdyż jak twierdził, takie wtedy były procedury.

- Wcześniej mieszkańcom podawano silne leki i  w efekcie większą część dnia przesypiały. Dopiero z czasem procedury ulegały zmianie i rozpoczęliśmy różne formy terapii i rehabilitacji. Po roku widzieliśmy już kolosalne zmiany, przede wszystkim uśmiech – mówił.

Tomasz Staniek, starosta opatowski przypomniał, że obecnie Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest największym tego typu miejscem w województwie świętokrzyskim.

- Zatrudniamy ponad 250 osób, przebywa tu na stałe około 260 mieszkańców. Z dwóch Warsztatów Terapii Zajęciowej codziennie korzysta ponad 160 osób. Mamy nowatorskie formy terapii, niestosowane w innych miejscach kraju. W otoczeniu domu posiadamy zwierzyniec, tężnie solankową i pasiekę – wyliczał starosta.

Mariusz Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach stwierdził, że Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest jednym z najlepszych domów w Polsce.

- Zawsze chętnie tu wracam i z radością patrzę na zachodzące tu każdego roku pozytywne zmiany – zaznaczał.

Działalność DPS-u została dostrzeżona przez Marlenę Maląg, ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Za nowatorskie inicjatywy na rzecz mieszkańców, za bogatą ofertę usług świadczonych pensjonariuszom, promowanie pozytywnego wizerunku pomocy społecznej nagrodziła instytucję nagrodą specjalną przyznawaną przez resort.

- W ten sposób podkreślono, jak bardzo Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku jest ważny na polskiej mapie wsparcia osób potrzebujących – zasygnalizował Tomasz Staniek, starosta opatowski.

W 1991 roku rozpoczęto budowę drugiego bloku mieszkalnego, który ukończono w 2002 roku. Jedenaście lat później ogromne pieniądze trafiły do Zochcinka z funduszy szwajcarskich na „wzrost jakości świadczonych usług i wprowadzenie nowych form terapii”. Dzięki pieniądzom powstało 18 lokali tak zwanych aktywizujących dla 32 mieszkańców. Ogólna kwota ponad pięć milionów złotych posłużyła też na szkolenia załogi i wprowadzenie nowych form terapii, między innymi gatroterapii, filmoterapii, zooterapii i wiele innych. W 2018 roku uruchomiono filię DPS-u w Opatowie przy ulicy Mickiewicza, niedaleko szpitala.

Historia powstania Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku sięga 1950 roku, kiedy w wyniku parcelacji majątku państwa Jagnińskich powstaje Ośrodek Rolny. Na bazie tego ośrodka i zaplecza mieszkaniowego powstaje w drewnianym dworku Państwowy Dom Opieki dla Dorosłych, ludzi starych, ułomnych, samotnych i bezdomnych. Był to dom koedukacyjny. Mieszkało w nim 50-60 osób. Życie codziennie wypełniania praca w gospodarstwie pomocniczym. W 1972 roku placówkę przekształcono na Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych, dla osób upośledzonych umysłowo.

- Zaangażowanie pracowników, kierownictwa i dyrekcji to synonim nadziei, który pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by zmienić czyjś los na lepszy. Dziękujemy za wytrwałość i odpowiedzialne podejście do pracy z ludźmi – mówiła do pracowników na zakończenie części oficjalnej Małgorzata Jalowska, wicestarosta opatowski.

Michał Leszczyński | [email protected]

Zdjęcia (26)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sff
Sff 15.09.2021, 20:30
***** ***
Jjg
Jjg 15.09.2021, 20:02
A może byście napisali ile ludzi pracuje na etatach i jakich ? Ile na stażach i pracach interwencyjnych? A autobusy pzt czemu takie puste? Opłaca się ta firma transportowa? Pierwszy i ostatni raz u władzy. Chyba że wasz anioł stróż znów będzie nie dopuszczał i usuwał komentarze

Pozostałe