Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej u „Skłodowskiej.”

  • 11.09.2021, 13:41
  • Zespół Szkół w Ożarowie
Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej” G. Zapolskiej u „Skłodowskiej.” Fot. Zespół Szkół w Ożarowie

Podziel się:

Oceń:

10.09.2021r. uczniowie ZS w Ożarowie im. M. Skłodowskiej-Curie dołączyli do jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania. W bibliotece szkolnej rozbrzmiewały dialogi bohaterów tej znanej tragifarsy.

Licealiści i uczniowie technikum  z klas: II i III w sugestywny sposób przybliżyli koleżankom i kolegom  osobliwą moralność głównej bohaterki utworu. Aniela Dulska  scena po scenie odsłania wszystkie cechy dulszczyzny. Podwójna moralność  i  wynikająca z niej  konieczność  zachowania pozorów bawią, a  zarazem przerażają czytelników, ponieważ etyka  przestaje być dla Dulskiej zbiorem zasad kierujących postępowaniem.  Jest fasadą , za którą kryje się faktyczne życie, biegnące swoim torem.  Pani Dulska uważała za swój obowiązek strzec siebie i  swoich od publiki.  Jeśli w rodzinie wydarzyło się coś złego, należało to ukrywać przed światem. Temu kamuflażowi towarzyszyło  zwykle  ciągłe rozprawianie   o moralności i  cnocie.

Uczniowie „Skłodowskiej” z zainteresowanie słuchali  wywodów Anieli i  kwitowali, że jeszcze dziś można spotkać taką obłudę.  Nie znalazł się nikt, kto chciałby bronić takiego modelu życia.

Zespół Szkół w Ożarowie

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe