W 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą por. pilota Michała Brzeskiego

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W prawobrzeżnej części Sandomierza uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pamięci por. pilota Michała Brzeskiego. Odsłonięcie tablicy umieszczonej na rogu ulicy Brzeskiego w Sandomierzu wpisało się w obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Porucznik Michał Brzeski urodził się 14 września 1914 roku na Podolu. Cztery lata później wraz z rodziną przeprowadził się do Sandomierza. Po ukończeniu nauki w szkole artylerii w Toruniu i ukończeniu kursu absolwentów Centrum Szkolenia Oficerów w Dęblinie we wrześniu 1939 roku uczestniczył w pierwszym bojowym zadaniu swojej jednostki. W trakcie bombardowania niemieckich kolumn pancernych samolot Brzeskiego został trafiony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą, a on sam został ciężko ranny. Michał Brzeski zmarł 2 września 1939 roku. Pośmiertnie został odznaczony Polowym Znakiem Obserwatora. 

W imieniu burmistrza Sandomierza, Marcina Marca głos zabrała sekretarz, Aneta Przyłucka, która podkreśliła, że miejsce umieszczenia tablicy nie jest przypadkowe. 
O tym, że stworzenie okolicznościowej tablicy to gest pamięci w stronę porucznika Michała Brzeskiego wspomniał starosta sandomierski, Marcin Piwnik.

Podczas uroczystości głos zabrał również poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Kwitek. 

W uroczystościach oprócz władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych i mieszkańców Sandomierza wzięli udział również członkowie rodziny bohatera por. pilota Michała Brzeskiego.

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy zakończyło wręczenie podziękowań współorganizatorom i partnerom projektu oraz poczęstunek wojskową grochówką. Wydarzenie swoim występem uświetniła Sandomierska Orkiestra Dęta.

 

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe