Dożynki powiatu sandomierskiego. Były podziękowania dla rolników i mocne słowa w stronę polityków

  • 30.08.2021, 23:06 (aktualizacja 30.08.2021, 23:13)
  • Katarzyna Kaszluga | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie już za nami. Wiemy już, który wieniec będzie reprezentować powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 12 września w Kielcach. Zdaniem komisji najpiękniejszym i najlepiej wykonanym wieńcem minionych dożynek okazał się wieniec z gminy Łoniów.

Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów rozpoczęła dożynkowa dziękczynna msza w kościele świętego Mikołaja w Łoniowie. Po nabożeństwie wieńcowe delegacje oraz przybyli goście utworzyli barwny korowód, który w asyście Orkiestry Dętej z miejscowości Męciny koło Nowego Sącza przeszedł na plac przed sceną plenerową Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie. To właśnie tutaj odbywały się dalsze uroczystości związane z dożynkami. W trakcie części obrzędowej delegacje z poszczególnych gmin powiatu sandomierskiego zaprezentowały przygotowane przez siebie wieńce. 


Po ośpiewaniu wszystkich wieńców dożynkowych przyszedł czas na oficjalną część uroczystości, podczas której nie mogło zabraknąć okolicznościowych wystąpień i podziękowań dla rolników. 


Podczas swojego wystąpienia starosta sandomierski, Marcin Piwnik odniósł się do aktualnej sytuacji w rolnictwie, która niezbyt sprzyja rozwojowi rolnictwa.


Temat problemów z jakimi borykają się rolnicy ze sceny poruszył również europoseł Adam Jarubas, który zaapelował ponownie do rządzących o podejmowanie konkretnych rozwiązań, które polepszą sytuację rolników.


Poseł Marek Kwitek odniósł się do słów krytyki swoich przedmówców przypominając nieudane próby polityków Prawa i  Sprawiedliwości dotyczące zgłaszanych projektów ustawy o cenach referencyjnych, czyli takich, które gwarantują minimalne pokrycie kosztów produkcji. W swojej wypowiedzi nawiązał również do 150 mld złotych, które zostaną przeznaczone w ramach Polskiego Ładu na projekty związane z rolnictwem i jego rozwojem, poprawą stabilizacji cen i opłacalnością produkcji. 


Ze sceny podziękowania dla rolników za ich ciężką pracę skierował również Szyman Kołacz, wójt Łoniowa. 


Starostami dożynek powiatowych byli Małgorzata Chmiel z Nowych Kichar z gminy Dwikozy i Krzysztof Mazur ze Świniar Starych z gminy Łoniów. 


Powiatowe Święto Plonów minęło pod znakiem dobrej zabawy. W części artystycznej wystąpili: zespół „Gorzyczany” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Samborcu, wokalistka Ala Śmielak. Tłumy pod scenę przyciągnął  zespół „Teraz My”.

Gwiazdą wieczoru natomiast był zespół „Daj To Głośniej”. Niedzielną imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.  

 

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe