Tłumy na dożynkach w Staszowie

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dzień Chleba - smaki naszych dziadków, Miejsko – Gminne Święto Plonów oraz Dożynki Diecezjalne odbyły się w ubiegłą niedzielę w Staszowie. Było to ze wszech miar udane przedsięwzięcie.

Świętowanie rozpoczęło się od prezentacji dożynkowych wieńców. Następnie dożynkowy korowód z orkiestrą górniczą Grupy Azoty KiZChS „Siarkopol” S.A. w Grzybowie przemaszerował do Sanktuarium świętego Jana Pawła II gdzie odbyła się uroczysta msza święta której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. 

Po nabożeństwie barwny dożynkowy kordów przemaszerował na teren Parku Rekreacyjno – Sportowego „Zalew nad Czarną”, gdzie odbyła się druga część uroczystości.  

Leszek Kopeć, burmistrz Staszowa odebrał z rąk starostów dożynek bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów. Zapewnił, że będzie chleb dzielił sprawiedliwie. 

Jak na dobrego gospodarza przystało burmistrz Staszowa pokazał, że rządzone przez niego miasto i gmina jest regionem z tradycjami i o dużym potencjale gospodarczym.  

Poseł na Sejm RP Marek Kwitek w imieniu Ministra Rolnictwa wręczył medale „Zasłużony dla rozwoju wsi”. Wśród odznaczonych znalazł się Józef Żółciak, staszowski starosta. M. Kwitek podziękował rolnikom za zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego. 

W imieniu wyróżnionych za odznaczenia dziękował starosta staszowski Józef Żółciak. Pan starosta podziękował także rolnikom za trud, którego wymaga praca na roli. 

Posłanka Agata Wojtaszek skierowała do uczestników uroczystości okolicznościowy list w którym dziękowała za pracę, dzięki której na stołach pojawia się polski chleb. List oczytała Anna Paluch.

Ciepłymi słowami podziękował rolnikom Michał Cieślak, minister ds. rozwoju i samorządu. List od ministra odczytał Ireneusz Kwiecjasz. 
Plik Ireneusz Kwiecjasz.

Marszałek województwa Andrzej Bętkowski, podkreślił rolę tradycji spotkań dożynkowych, podziękował za zaproszenie na uroczystość.

Rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa przyznała dwa pierwsze miejsca za wieńce z miejscowości: Wola Wiśniowska i Grzybów. Drugie miejsce zajął wieniec z miejscowości Wiązownica Duża, a trzecie ze Smerdyny.

Nie zabrakło stoisk zakładów piekarniczych, Kół Gospodyń Wiejskich, gospodarstw agroturystycznych i stoisk z rękodziełem artystycznym. Były: park zabaw, konkursy dla dzieci i dorosłych.

W części artystycznej wystąpili m.in.: Kapela Michała Siemieńca, Ania Dąbrowska z zespołem. Dożynki zwieńczyła dyskoteka pod gwiazdami z zespołem „Kredens Band”.

Jerzy Strzyż | [email protected]

Zdjęcia (39)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe