STREFA FARMERA: Hodowla bydła mlecznego

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Hodowla bydła mlecznego doznała w ostatnich latach daleko idących zmian, o czym świadczy coraz częściej używany termin „produkcja bydła mlecznego".

Produkcją zajmują się wyspecjalizowane gospodarstwa bezpośrednio współpracujące z zakładami przetwórstwa mlecznego. Udój prowadzony jest mechanicznie, a mleko musi być natychmiast schłodzone do poziomu gwarantującego maksymalne ograniczenie namnażania drobnoustrojów.

Zmiana dotyczy również przejścia z krów ogólnoużytkowych do typowo mlecznych. Dla osiągnięcia oczekiwanego wyniku ekonomicznego wprowadzone zostały pasze zbilansowane, bazujące na sianokiszonce z kukurydzy jako paszy energetycznej i sianokiszonce z lucerny jako źródła białka.

Do historii należy pasza bazująca na kiszonce z liści buraka i wydajności rocznej mleka na poziomie 3500 litrów mleka w skali roku od krowy. Współcześnie ze względów organizacyjnych gospodarstwo rodzinne jest w stanie obsłużyć do 50 krów dojnych, których wydajność znacznie przekracza 5000 litrów mleka rocznie od sztuki.

Z tego typu gospodarstwem rodzinnym prowadzonym przez Adama Wawrzyńczaka na Wyspie zapoznamy się w kolejnym odcinku naszego programu, gdzie od krów rekordzistek pozyskuje się nawet 60 litrów mleka dziennie.

Janusz Suszyna | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe