Jak zatrzymać owoce na drzewach?

Jak zatrzymać owoce na drzewach?

Podziel się:

Oceń:

Zbliża się czas zbiorów owoców. Niestety często zdarza się, że warunki pogodowe w czasie uprawy lub przeciążenie drzew i krzewów owocami sprawiają, że część owoców opada przed osiągnieciem dojrzałości zbiorczej. Są to niekiedy duże straty w plonach, ponieważ owoce te nie nadają się do konsumpcji ani przechowywania. Niestety część odmian, szczególnie drzew owocowych (jabłoni, grusz, śliw) genetycznie posiada skłonność do opadania przed zbiorem.

Czy jest na to sposób?

Od wielu lat na rynku są dostępne i powszechnie stosowane preparaty chemiczne oparte na sztucznych hormonach wzrostu roślin, które zastosowane na drzewa owocowe zapobiegają opadaniu owoców. Są w dużej mierze skuteczne, ale posiadają również pewne wady: są zaliczane do środków chemicznych, ingerują w fizjologię rośliny i jej układ hormonalny powodując zachwiania fizjologiczne. Ponadto często powodują pękanie lub zniekształcanie owoców, a przede wszystkim posiadają dość długi okres karencji po stosowaniu, nawet do 3 tygodni. Występują również na rynku różnego rodzaju nawozy dolistne wspomagające rośliny z dodatkiem alg, kwasów humusowych lub ekstraktów z roślin, które również mają wspierać owocowanie, ale nie są to nawozy celowane na zapobieganie opadaniu owoców.

Polska firma Agrarius wychodząc naprzeciw potrzebom sadowników i ich plantacjom posiada w swojej ofercie nowoczesne i skuteczne nawozy dolistne wspierające rośliny, a w szczególności preparat, który działając w naturalny, fizjologiczny sposób zapobiega przedzbiorczemu opadaniu owoców - STOP DROP FRUIT. Jest to specjalnie stworzony, oparty o szeroką wiedzę naukową nawóz dolistny zawierający w swym składzie specjalnie dobrane i przygotowane mikroelementy, takie jak: kobalt, cynk, molibden, kwasy humusowe najnowszej generacji oraz kompleks QM6 (innowacyjna technologia przygotowania składników nawozu, która sprawia, że roślina staje się silniejsza i lepiej odżywiona poprzez zwiększenie pobierania składników pokarmowych z gleby i nawozów dolistnych).

Innowacyjna formuła nawozu dolistnego STOP DROP FRUIT sprawia, że roślina zyskuje siłę i możliwości do utrzymania owoców do czasu zbioru. Działanie poszczególnych składników nawozu wpływa na ograniczenie produkcji etylenu, zmniejszenie tempa tworzenia się warstwy odcinającej przy ogonku i spowolnienie starzenia się komórek owocu przez wytwarzanie większej ilości związków antyoksydacyjnych. Nawóz dolistny STOP DROP FRUIT wpływa ponadto na doskonałą jakość owoców, ich kolor, wygląd ale także wartości odżywcze i zdolność przechowalniczą. Owoce dojrzewają w swoim tempie (nie przyspieszamy dojrzewania) w związku z tym nie pękają i nie wypełniają się wodą tylko miąższem dorastając we własnym tempie.

Właściwości te potwierdzają badania naukowe wykonane na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, w których był porównywany wpływ 3 preparatów (STOP DROP FRUIT oraz dwóch produktów) opartych na substancjach chemicznych: Kwasie 1-naftylooctowym i trichloprze. W badaniach porównywano szereg czynników, takich jak: plon ogólny [kg], średnia masa owoców [g], możliwe uszkodzenia roślin/owoców przez stosowane preparaty oraz jędrność miąższu, zawartość suchej masy, zawartość ekstraktu, zawartość cukrów redukujących, zawartość związków biologicznie czynnych i aktywność antyoksydacyjną: zawartość kwasu askorbinowego, zawartość związków fenolowych oraz całkowity potencjał antyoksydacyjny owoców. Obserwacje przeprowadzano na trzech odmianach jabłoni: ‘Šampion’, ‘Elise’, ‘Topaz’. Z badań jednoznacznie wynika, że w wielu z badanych czynników STOP DROP FRUIT zadziałał równie dobrze jak inne produkty oparte na substancjach chemicznych, a w niektórych przypadkach nawet dał lepsze rezultaty. Nawóz dolistny STOP DROP FRUIT korzystnie wpłynął na wysokość plonu ogólnego oraz jakość zewnętrzną mierzoną średnią masą owoców oraz ich wyrównaniem. W doświadczeniu z odmianą ‘Šampion’ owoce traktowane nawozem STOP DROP FRUIT odznaczały się najwyższą średnią masą, równocześnie zawierały najwięcej suchej masy oraz cukrów prostych. Dla tej kombinacji odnotowano jedne z najwyższych poziomów substancji polifenolowych oraz – w konsekwencji – potencjału antyoksydacyjnego. W doświadczeniu z odmianą ‘Elise’ nawóz STOP DROP FRUIT posiadał najwyższy plon ogólny, najwyższą zawartość suchej masy i cukrów prostych w owocach. Podobne tendencje dla preparatu STOP DROP FRUIT ujawniono w przypadku odmiany ‘Topaz’ - najwyższa zawartość suchej masy i cukrów redukcyjnych oraz substancji polifenolowych spośród wszystkich kombinacji, a także najwyższa jędrność owoców.

Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że nawóz dolistny STOP DROP FRUIT jest preparatem nowoczesnym, bezpiecznym, nie zawiera żadnych szkodliwym pozostałości, a najważniejsze jest preparatem skutecznym. Nie wymaga okresu karencji, działa szybko i naturalnie. Dawkowanie preparatu to tylko 1 l/ha/600-1000l wody. Preparat należy zastosować w formie oprysku nalistnego około 4 tygodnie przed planowanym zbiorem, aby roślina miała czas na odpowiednią reakcję fizjologiczną powodującą zamierzony efekt, czyli utrzymanie doskonałych jakościowo owoców.

Preparat STOP DROP FRUIT doskonale sprawdza się również w uprawie krzewów owocowych, szczególnie borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej i aronii. Jak pokazuje praktyka również może być stosowany do zapobiegania opadaniu młodych zawiązków w okresie wiosennym, w krótkim czasie po zawiązaniu owoców, kiedy często warunki pogodowe nie sprzyjają utrzymaniu owoców na drzewach.

Więcej na www.agrarius.eu

Telewizja STV.PL | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe