Dalej będą pomagać osobom niepełnosprawnym odnaleźć się w społeczeństwie

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Chociaż pierwszy etap projektu „Samodzielność drogą do sukcesu” już się zakończył, to prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej projekt wciąż trwa!

Projekt swoim wsparciem objął 21 uczestników, na których podczas pierwszego etapu jego realizacji czekało mnóstwo ciekawych zajęć i warsztatów tematycznych. Oprócz opieki psychologa w ramach pierwszego etapu uczestnicy projektu mieli do dyspozycji kilka innych form wsparcia. Jedną z takich form był trening umiejętności społecznych, którego celem było rozwijanie umiejętności współdziałania i integracja grupy. Do szerokiego spektrum podjętych w ramach tego zadania działań wliczyć należy również zajęcia praktyczne, warsztaty kulinarne, rękodzieła artystycznego i zajęcia stolarskie. Oprócz wymienionych już zajęć i warsztatów uczestnicy tego projektu mieli okazję uczestniczyć również w zajęciach takich jak zooterapia i hortiterapia.


W drugim etapie projektu, który rozpoczął się w kwietniu tego roku na uczestników projektu będą czekać nowości w bogatej ofercie zajęć i warsztatów, ponieważ oprócz dotychczasowych podopieczni będą brać udział również w zajęciach fotograficznych. Jak wyjaśnia psycholog w projekcie Marta Śwircz aktualnie podczas zajęć prowadzący będą stawiać na integracje w grupie. 


- Uważnie słuchamy naszych podopiecznych i staramy się zaspokoić sygnalizowane przez nich potrzeby. Aktualnie deficytową potrzebą jest przebywanie w grupie, wspólne doświadczanie tego co oferuje świat, nieco dalszy niż to najbliższe, domowe otoczenie. Pandemia koronawirusa zamknęła nas na tak długi czas, że teraz korzystamy z możliwości podróżowania i integrowania się z lokalną społecznością, co uaktywnia naszych podopiecznych do współdziałania – wyjaśnia Marta Śwircz.


Widocznym efektem pierwszego etapu tego projektu są umiejętności, które jego uczestnicy pozyskali. O to co wynieśli z tego projektu postanowiliśmy zapytać samych uczestników.


Projekt „Samodzielność drogą do sukcesu – zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych” będzie realizowany jeszcze przez najbliższe dwa lata. Zadanie to jest współfinansowane ze środków PFRON.

 

Karol Obitko | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe