WIELKI DZIEŃ DLA PSYCHIATRII. Nowy budynek Centrum Zdrowia Psychicznego

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Ten dzień z pewnością zapisze się w historii psychiatrii. W Sandomierzu oficjalnie zostało już otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstało w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami. Kilkumilionowa inwestycja to pierwszy etap projektu realizowanego przez Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu.

Cały projekt „Poprawa jakości świadczonych usług medycznych przez realizację I etapu budowy budynku oraz zakup sprzętu medycznego dla Sandomierskiego Centrum Zdrowia Psychicznego” został wyceniony na ponad 12 milionów złotych. 

Realizowany program pilotażowy w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego to olbrzymi krok w stronę rozwoju sandomierskiej psychiatrii, która swoimi korzeniami sięga 1303 roku. 

W wybudowanym budynku Centrum Zdrowia Psychicznego dotychczasowe warunki leczenia znacząco ulegną poprawie na lepsze.

Chociaż niektóre z potrzeb sandomierskiej psychiatrii zostały już zaspokojone to jednak ważnym jej punktem jest budowa kolejnego budynku dla oddziału stacjonarnego.

Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu to ważny dzień dla psychiatrii nie tylko w regionie, ale w całej Polsce.

Uruchomienie tego centrum to przełomowy moment nie tylko ze względów na dotychczasowe leczenie.

Istotę działalności takich centrów wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Andrzej Cechnicki, kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ.

Zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę z roku na rok się zwiększa. Zaburzenia psychiczne obecnie stanowią kolejną z chorób cywilizacyjnych.

Podopieczni Centrum Zdrowia Psychicznego znajdą wsparcie nie tylko wśród lekarzy. Dodatkowe wsparcie otrzymają od asystentów zdrowienia, którzy przez swoje doświadczenia okazują odpowiednie wsparcie. 

Pieniądze na budowę parterowego budynku zostały pozyskane z kilku źródeł. Jednym z nich było dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Fundusze na inwestycje pochodziły również z budżetu państwa oraz powiatu. W sumie budowa Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego kosztowała 9 milionów złotych. Dodatkowo około 4 miliony zostały przeznaczone na zakup tomografu. 

O tym, że inwestycje w poprawę warunków leczenia są niezwykle ważne mówił starosta sandomierski, Marcin Piwnik. Powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego jest też ważnym impulsem do rozwoju. 

Centrum Zdrowia Psychicznego poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przyznał, że takie inwestycje wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów. 

Program finansujący opiekę nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami w ramach prowadzonych centrów ma potrwać do końca grudnia 2022 roku. Pod olbrzymim znakiem zapytania stoi natomiast dalsze funkcjonowanie i finansowanie takich instytucji po tej dacie. Jednak jak zapewnił Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii już teraz trwają pracę nad zmianami w konkretnych ustawach.  

Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest drugą tego typu placówką w województwie świętokrzyskim. Do tej pory takich centrów w Polsce uruchomiono ponad 30.

 

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe