W Opatowie dzieci mają miejsce do nauki i spędzania wolnego czasu

  • 10.06.2021, 13:22 (aktualizacja 10.06.2021, 19:54)
  • Michał Leszczyński | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

W środę po południu władze powiatu opatowskiego, gminy Opatów i województwa świętokrzyskiego uczestniczyły w oficjalnym otwarciu świetlic. Wicemarszałek Renata Janik powiedziała, że takie miejsca powstają z myślą o najmłodszych. - Możecie tu przychodzić spędzać czas z rówieśnikami, możecie odrabiać lekcję, rozwijać zainteresowania, uczyć się, grać w gry – mówiła do dzieci Renata Janik.

Łącznie 60 dzieci korzysta z dwóch świetlic środowiskowych, które powstały w Opatowskim Ośrodku Kultury i w dawnym internacie Zespołu Szkół numer 2 przy ulicy Sempołowskiej 3 w Opatowie.

Dzieci uczestniczą w zajęciach: muzycznych, nauki języka angielskiego, tanecznych, komputerowych, pomoc w odrabianiu lekcji. Na przykład w Opatowskim Ośrodku Kultury zakupiono instrumenty muzyczne i komputery. W ramach zajęć świetlicowych, powstaje orkiestra młodzieżowa. W świetlicy prowadzonej przez Powiatowe Centrum Kultury są pianina, gitary i komputery. Aby dostosować pomieszczenia do potrzeb dzieci, zakupiono kolorowe stoliki, krzesła, bilard i gry.

- Świetlica powstała dzięki dofinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – podkreślił Tomasz Staniek, starosta opatowski. – Kiedy tu byłem jakiś czas temu, widziałem dziewczęta uczące się gry na pianinie. Widać, że to zaczyna być ich pasją – dodał starosta.

Pieniądze na świetlice: 944 tysiące złotych pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Świetlicowy pomysł nie doszedłby do skutku, gdyby nie doskonała współpraca samorządu powiatowego reprezentowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie  w partnerstwie z Fundacją Centrum Europy Lokalnej z gminą Opatów (Opatowski Ośrodek Kultury). Jeden projekt realizują dwa samorządy, gdzie liderem jest Powiatowe Centrum Kultury.

- Inni samorządowcy mogą nam tylko pozazdrościć – podsumował Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa.

- Jest zapotrzebowanie na tego typu miejsca, świetlice, w do których dzieci przyjdą i skorzystają z dodatkowych zajęć – mówi Gustawa Skrzypczak, kierownik świetlicy środowiskowej Powiatowego Centrum Kultury. – Przecież nie każde dziecko w domu ma pianino, dobry i sprawny komputer czy gitarę. Tutaj dzieci mogą korzystać do woli – dodaje.

Paulina Gierada, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie stwierdza, że to miejsce służy też do rozwijania pasji i zdolności.

– Jedni chcą doskonalić angielski, inni grać na instrumencie, jeszcze inni potrzebują kontaktu z rówieśnikami. To miejsce właśnie do tego służy i jest alternatywą dla domowej nudy – podkreśla Paulina Gierada.

Michał Leszczyński | [email protected]

Zdjęcia (5)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe