#JarubasNews o transporcie kolejowym i certyfikatach covidowych

  • 07.06.2021, 12:40 (aktualizacja 07.06.2021, 12:51)
  • Źródło: Materiał partnera
#JarubasNews o transporcie kolejowym i certyfikatach covidowych
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Pozdrawiam ze słynnego, kultowego wręcz Dworca PKP w Kielcach, na którym wiadomo co się dzieje….

UE ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei", aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu.

Transport odpowiada za 25% emisji gazów cieplarnianych w UE. Jednak jedynie 0,4% emisji pochodzi z transportu kolejowego. Kolej jest w dużej mierze zelektryfikowana i jako jedyny rodzaj transportu znacznie zmniejszyła emisje od 1990 roku.

Jest również najbezpieczniejszym rodzajem transportu lądowego.

Jednak tylko 7% pasażerów i 11% towarów przewozi się koleją.

UE ma ambicje stworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego, z nowoczesnym taborem i odnowioną siecią trakcyjną.

W Świętokrzyskiem w ciagu ostatnich 10 lat bardzo mocno zainwestowaliśmy w nowoczesny tabor dla przewozów regionalnych. Kilkanaście nowych składów za kilkaset mln zł spowodowało, że podróż koleją to dziś zupełnie inny obrazek niż ten, który pamiętamy sprzed lat.

Więcej do zrobienia pozostało w obszarze modernizacji linii kolejowych. I tu czekamy m.in na inwestycje na trasie nr 8 z Warszawy przez Kielce do Krakowa czy elektryfikację linii Skarżysko Opoczno ( otwierające nas na Łódź).

 

 

Wakacje tu,  tuż. Lockdown ograniczany. Wiele osób planuje już wakacje w kraju czy za granicą. I tu pojawia się zielony certyfikat covidowy.

To zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie idea dobrowolnych świadectw potwierdzających wolność od covid (dla zaszczepionych, ozdrowieńców czy osób z ważnym testem).

Wystawianych na okres 1 roku, które maja ułatwić poruszanie się i dostęp do usług.

Polska przeprowadziła już pomyślnie testy synchronizujące z systemem ogólnoeuropejskim. Kod QR można otrzymać już od 1 czerwca poprzez system e-pacjent, lub „M Obywatel”.

Swoją droga ta ostatnia aplikacja jest niebywale przydatnym narzędziem, mam ja w swoim smartfonie i to tam możemy ściągnąć kod QR czy inne dokumenty osobiste jak dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, info o punktach karnych czy e-receptę. Gorąco polecam te aplikację.

 

Przy okazji apeluję o szczepienie się. Zróbmy to dla siebie i innych.

Adam Jarubas 

Źródło: Materiał partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe