Zagroda pszczelarza - Pszczeli Świat. Niezwykła pasieka powstała w Zochcinku

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku, w powiecie opatowskim nie przestaje zadziwiać. Dziś oficjalnie otwarty został tam „Pszczeli Świat” – czyli w wielkim skrócie baza edukacji ekologicznej.

Na terenie „Pszczelego Świata” w Zochcinku znajdują się dwa domki do apiterapii, ścieżka edukacyjna oraz dom pszczelarza, w którym będą prowadzone edukacyjne warsztaty. Na terenie pasieki jest 27 pszczelich uli. Warto podkreślić, że to jedyna taka pasieka w regionie, która powstała na terenie Domu Pomocy Społecznej.


Przedsięwzięcie z pszczołami i miodem w roli głównej ma nie tylko aspekt terapeutyczny, ale też edukacyjny, ponieważ oprócz pensjonariuszy z pszczelej zagrody będą mogły skorzystać dzieci i młodzież. 


Jednak do „Pszczelego Świata” w Zochcinku może zajrzeć każdy kto ma ochotę dowiedzieć się więcej o pszczołach i produkcji miodu. Na ogrodzeniu umieszczono specjalne tablice edukacyjne w których możemy znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania.


Tworzenie nowych pasiek w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego? Anna Bednarska, pszczelarka w DPS zauważa, że powodem tego mogą być dobrocenne właściwości miodu, ale również innych pszczelich produktów.


Pierwszy zbiór miodu w Zochcinku już był. Produkty wytworzone w pasiece takie jak miód i wosk będą wykorzystywane w Domu Pomocy Społecznej podczas terapii pensjonariuszy. 


Chociaż pasieka w Zochcinku jest już otwarta, to jednak już niedługo uruchomione zostanie tam kolejne miejsce do terapii i relaksu. Mowa o tężni solankowej, która właśnie się buduje. 


Pieniądze na projekt „Pszczeli świat - baza edukacji ekologicznej" pochodzą z konkursu ogłoszonego w ubiegłym roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Powiat opatowski na ten cel pozyskał 200 tysięcy złotych.

 

Karol Obitko | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe