JarubasNews - Program „Kreatywna Europa”, sytuacja na Białorusi i Bieg dla Europy w Nowinach

  • 29.05.2021, 15:04 (aktualizacja 29.05.2021, 15:16)
  • Źródło: Materiał partnera
JarubasNews - Program „Kreatywna Europa”, sytuacja na Białorusi i Bieg…
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Podczas majowej sesji plenarnej Parlament Europejski zatwierdził program Kreatywna Europa. To jedyny program UE przeznaczony w całości na wsparcie sektorakultury. Po trudnym okresie dla artystów i całego sektora okresie pandemii Parlament i Rada uzgodniły budżet w wysokości 2,5 miliarda euro na lata 2021-2027.

 

Program będzie wspierał tworzenie sieci kontaktów, 

współpracy międzynarodowej w sektorach kultury, kreatywnym i medióworaz na wspieraniu wartości europejskich. W sposób szczególny premiowane będą projekty adresowane do młodego pokolenia.

 

Będzie wspierać działania promujące różnorodność kulturową, wspólne europejskie korzenie i współpracę ponad granicami.

 

Białoruś

 

Po skandalicznym akcie terroryzmu państwowego jakim było zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku i aresztowaniu białoruskiego opozycjonisty Romana Protasiewicza, szefowie państw UE zdecydowali o nałożeniu sankcji na reżim Aleksandra Łukaszenki.

​Unia Europejska zakaże korzystania z europejskiej strefy powietrznej i lotniskdla białoruskich samolotów. Przywódcy Unii zapowiedzieli także szybkie przygotowanie sankcji gospodarczych. Poszerzona zostanie lista nazwisk przedstawicieli reżimu objętychindywidualnymi sankcjami.

​Już wcześniej Unia zapowiedziała, że zostanie zamrożony pakiet inwestycyjny, który miał trafić na Białoruś - wart 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia.

​Jak poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Został zamrożony do chwili aż Białoruś stanie się demokratyczna. 

Adam Jarbuas

Źródło: Materiał partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe