Muzeum Okręgowe w Sandomierzu świetlną iluminacją uczciło swój ważny jubileusz

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu świetlną iluminacją uczciło swój ważny jubileusz Fot. Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Podziel się:

Oceń:

Dokładnie 100 lat temu, 5 maja 1921 roku swoje uroczyste otwarcie miało Muzeum Ziemi Sandomierskiej. Muzeum Okręgowe, będące bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem jego działalności, obchodzi dziś swoje setne urodziny. Z tej okazji przygotowano coś wyjątkowego. W środowy wieczór, fasadę Zamku Królewskiego rozświetliła okolicznościowa iluminacja.


Muzeum Ziemi Sandomierskiej powstało dzięki inicjatywie członków sandomierskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. W początkowym okresie swojej działalności Muzeum nie posiadało własnego pomieszczenia, ale pomimo trudności lokalowych należało do najbardziej dynamicznie rozwijającej się placówki PTK. Zbiory, które systematycznie się powiększały, były przechowywane w prywatnych domach członków Towarzystwa. Dzięki staraniom założycieli w 1925 r. Muzeum przeniesiono do własnej siedziby mieszczącej się w nowo wybudowanym budynku PTK przy ulicy Gołębickiej, obecnie Żeromskiego.

Pełniejszy opis historii sandomierskiego Muzeum znajdziecie na naszej stronie internetowej: www.zamek-sandomierz.pl/muzeum/historia-muzeum

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe