Opatowianie uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Opatowianie uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja STV.PL

Podziel się:

Oceń:

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono nabożeństwami i złożeniem wiązanek kwiatów przed pomnikiem mjr. „Topora” Zwierzdowskiego. Tym razem nie było pocztów sztandarowych, okolicznościowych przemówień, orkiestry dętej, występów artystycznych.

Obchody 230. rocznicy uchwalenia ustawy zasadniczej w Opatowie rozpoczęły się od mszy świętych odprawionych w obu opatowskich świątyniach.


- Maryja nigdy nie odmówiła pomocy i wsparcia narodowi, który obrał Ją sobie jako królową – powiedział w homilii podczas mszy w klasztorze o. Bernardynów. -Bądźmy dumni z tego iż jesteśmy Polakami. Polacy to wielki naród o trudniej ale wielkiej historii. Kapłan nawiązując do historii i literatury podkreślał wielką rolę Maryi w historii Polski.
Nabożeństwo w klasztorze zakończono odśpiewaniem „Te Deum laudamus”.


Po nabożeństwach delegacje samorządu powiatowego na czele ze starostą Małgorzatą Jalowską i przewodniczącym Rady Powiatu Wacławem Rodkiem oraz samorządu gminnego z burmistrzem Grzegorzem Gajewskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Wrzołek żyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem jednego z bohaterów powstania styczniowego mjr. Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego.


- To jedno z najważniejszych świąt – powiedział Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa. – Należy pamiętać, że uchwalona 230 lat temu konstytucja była kompromisem ale jednak wywracała wszystko do góry nogami. Wartości które zostały ujęte w pierwszej w Europie, a drugiej w świecie konstytucji wywracały system feudalny. Niestety ościenne państwa wspólnie z naszymi dzisiaj można powiedzieć siłami reakcyjnymi nie pozwoliły na zmiany. Efekt ich działań doprowadził do upadku państwa. Spuścizna konstytucji powoduje, że dzisiaj możemy być dumni i zaszczyceni, że jesteśmy Polakami, członkami wielkiego narodu, który niejednokrotnie w swojej historii nadawał ton wydarzeniom w Europie i świecie. To wielkie święto, trzeba go kultywować.


Burmistrz Opatowa żałował, że obchody są tak skromne. – Mam nadzieję, że już 15 sierpnia, czy 11 listopada będziemy mogli świętować wspólnie w większym gronie- dodał G. Gajewski.
(JAZ)

 

Jerzy Strzyż | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe