Ponad 2 miliony złotych trafi do gmin powiatu sandomierskiego i opatowskiego na odbudowę wąwozów lessowych

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Już niedługo do 4 gmin z powiatu sandomierskiego i 2 gmin z powiatu opatowskiego trafią pieniądze z rezerwy budżetowej na odbudowę wąwozów lessowych.
Skarpy wąwozów lessowych, a także drogi przez nie prowadzące w wyniku ulewnych deszczy często ulegają zniszczeniu, co znacznie utrudnia przejazd samochodów i maszyn rolniczych do pobliskich gospodarstw i pól. W regionie takich wąwozów, które wymagają odbudowy jest wiele. Co roku do poszczególnych gmin trafiają specjalne środki na ich modernizację i zabezpieczenie.
 
W 2021 roku do świętokrzyskich samorządów z rezerwy budżetowej na tak zwane „Przeciwdziałania i usuwania skutków klęsk żywiołowych” trafi 3 981 000 złotych. W ramach przekazanych na ten cel pieniędzy w województwie świętokrzyskim zostanie wykonanych łącznie 16 zadań, z czego aż połowa zrealizowana zostanie na terenie powiatu sandomierskiego. Do gmin powiatu sandomierskiego trafi 1 mln 536 tys. złotych, co jak podkreślił poseł Marek Kwitek stanowi blisko 40 procent całości kwoty przeznaczonej na realizację takich inwestycji na terenie całego województwa.
 
W powiecie sandomierskim zostanie wykonanych 8 takich inwestycji. Wąwozy zostaną przebudowane w gminie Dwikozy do której na ich odbudowę trafi 731 tysięcy złotych. W regionie na odbudowę i zabezpieczenie lessowych wąwozów pieniądze dostały również: gmina Obrazów – 247 tysięcy złotych, gmina Klimontów – 146 tysięcy złotych oraz powiat sandomierski, który na te inwestycje otrzyma 412 tysięcy złotych.
 
- To kolejna dobra wiadomość dla  mieszkańców powiatu  sandomierskiego. Dzięki pozyskanym z  rezerwy celowej  budżetu  państwa środkom uda się jeszcze w tym roku wykonać dwie ważne inwestycje związane w zabezpieczeniem i remontem drogi powiatowej w wąwozach lessowych w miejscowościach Przezwody oraz Wielogóra - mówi Marcin Piwnik, starosta sandomierski.  

 
Samorządy powiatu opatowskiego na ten cel otrzymały natomiast 795 tysięcy złotych. W gminie Lipnik w ramach otrzymanego wsparcia w wysokości 432 tysięcy złotych przebudowana zostanie droga wewnętrzna w Łownicy oraz Międzygórzu. W gminie Iwaniska, natomiast za 363 tysiące wsparcia przebudowane zostaną drogi na odcinku Toporów-Kopiec oraz Planta – Kabza- Ujazd.
 
W województwie świętokrzyskim pozostałą część funduszy przeznaczonych na odbudowę lessowych wąwozów trafiła do Działoszyc, Bałtowa i powiatu starachowickiego.
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe