Samorządy Ożarowa, Klimontowa, Obrazowa i Łagowa promują projekt "e-świętokrzyskie"

Samorządy Ożarowa, Klimontowa, Obrazowa i Łagowa promują projekt "e-świętokrzyskie" Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

W miniony piątek uczestnicy projektu „Rozwój świętokrzyskiej e-administracji w gminach Klimontów, Łagów Obrazów, Ożarów” promowali przedsięwzięcie. W konferencji online wzięli udział włodarze gmin oraz realizator zadania.

Wszyscy podkreślili, że nie ma odwrotu od informatyzacji na coraz wyższym poziomie. Warto dodać, że w pozyskanie środków na ułatwienie dostępności do urzędów gmin zwarły siły samorządy trzech powiatów: opatowskiego, sandomierskiego i kieleckiego. Wartość zadania ogółem to 3 724 593,75 zł przy wkładzie własnym 570 294,11 zł. W konferencji wzięli udział m.in.: Marek Goździewski, burmistrz Klimontowa, Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa, Marcin Majcher i Paweł Rędziak, burmistrzowie Ożarowa oraz Krzysztof Tworek, wójt gminy Obrazów, która byłą liderem partnerskiego porozumienia. 

We wrześniu 2017 roku gminy: Ożarów, Obrazów, Klimontów, Łagów oraz Fundacja Aktywnych Inicjatyw Rozwoju podpisały umowę partnerską mającą na celu realizację projektu „Rozwój świętokrzyskiej e-administracji w gminach Klimontów, Łagów Obrazów, Ożarów”. Zadanie było realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Celem projektu było usprawnienie działalności urzędów w zakresie informatyzacji, poprawienie efektywności świadczenia usług publicznych dostępnych kompleksowo dla obywateli i przedsiębiorców. 


- Wdrożono portal e-Urząd za pomocą którego mieszkańcy mogą komunikować się online z urzędem logując się bezpiecznie profilem zaufanym. Obecnie mieszkańcy mogą sprawdzić swoje zobowiązania podatkowe i opłaty lokalne, a następnie dokonać płatności. Widzą wystawione przez urząd decyzje oraz obrys działki której dotyczą zobowiązania. Kolejnym udogodnieniem jest Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją. EZD jest zintegrowane z e-Urzad, e-Usługi. Zmienił się sposób pracy na stanowiskach urzędniczych. Cała korespondencja wpływająca do urzędu gminy jest skanowana i rejestrowana elektronicznie, a następnie dekretowana i przesyłana na poszczególne stanowiska. Automatycznie rejestrowane są przesyłki ze skrytki e-PUAP oraz poczty e-mail. Przesyłki wychodzące z urzędu rejestrowane są w elektronicznej książce nadawczej. Urząd nie prowadzi już papierowych dzienników korespondencji. Pracownicy prowadzą sprawy w sposób elektroniczny. System pilnuje reżimu czasowego oraz systematyzuje prace urzędnik- mówił Sławomir Zapalski, pracownik Urzędu Miasta i Gminy Ożarów. 


Zakupiono sprzęt komputerowy, oprogramowanie, serwery, UPS-y, szybkie i wysokowydajne skanery, urządzenia wielofunkcyjne z funkcją ksero, czytniki kodów kreskowych, laptopy komputery i tablety dla radnych. Przeszkolono administratorów i użytkowników. W ramach projektu zmodernizowane zostały strony internetowe samorządów, które w nim uczestniczyły. 

Władze gmin są bardzo zadowolone z wdrożenia oprogramowania e-Rada, które umożliwia przesyłanie radnym materiałów, elektroniczne głosowanie oraz udział w sesjach online. Podkreślają, że oprogramowanie sprawdziło się w obecnej sytuacji pandemicznej.


Paweł Rędziak, wiceburmistrz Ożarowa zapewnił o kontynuacji współpracy na tym polu. Nie krył obaw, że zabraknie centralnego finansowania zadań z zakresu informatyzacji 

- Informacje jakie do nas docierają nie są optymistyczne –mówił P. Rędziak. – Będziemy zmuszeni rozwijać infrastrukturę aby mieszkańcy mieli możliwość załatwiania spraw przez Internet, ale środków zewnętrznych będzie mniej.


Wiceburmistrz Ożarowa podkreślił także, że niezbędna będzie budowa linii światłowodowej, aby system działał szybko i sprawnie. 

Z kolei Marek Goździewski, burmistrz Klimontowa mówił o promowaniu projektu wśród mieszkańców. Zachęcał do udziału w konkursie „Załatw sobie tablet”. Informacje jak wziąć w nim udział są dostępne na stronach internetowych czterech samorządów, uczestników projektu. Jak korzystać z e-usług mieszkańcy dowiedzą się z filmu instruktarzowego, który będzie niebawem zrealizowany.


- Chcemy się rozwijać, chcemy ułatwić sobie i mieszkańcom kontakt z urzędami. Nie patrzymy na kolory polityczne - powiedział Krzysztof Tworek, wójt Obrazowa. – Jestem dumny ze współpracy, mimo, że nie obyło się bez problemów. To jest wspaniały zalążek na przyszłą współpracę dla dobra naszych małych ojczyzn. 


Zadanie zrealizowała e-instytucja.pl.


(JAZ) 

Jerzy Strzyż | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe