Czekają na opinię kuratora w sprawie likwidacji szkoły w Kobylanach

Czekają na opinię kuratora w sprawie likwidacji szkoły w Kobylanach Fot. Telewizja STV.PL Szkoła w Kobylanach

Podziel się:

Oceń:

Waży się przyszłość Szkoły Podstawowej w Kobylanach. Decyzja o likwidacji w rękach Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i radnych Rady Miejskiej w Opatowie.

Do likwidacji SP im. Jana Pawła II władze gminy przymierzały się od kilku lat. Z różnych przyczyn jedyna szkoła na terenie wiejskim w gminie Opatów nie została zlikwidowana. Jak będzie w tym roku dowiemy się najpóźniej 5 marca, kiedy sprawą zajmą się radni Rady Miejskiej w Opatowie. 


Przeciwnikami likwidacji są rodzice uczniów szkoły, społeczność Kobylan. 


- Uczniowie naszej szkoły mają bardzo dobre warunki do nauki. Placówka jest dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne i naukowe. Nasi uczniowie osiągają dobre wyniki z egzaminów zewnętrznych. Boimy się, że po likwidacji szkoły jej uczniowie będą bezpieczni. Przy szkole jest duże boisko sportowe z którego korzystają także mieszkańcy i to nie tylko Kobylan. Jest plac zabaw. Likwidacja pozbawi nas też miejsca spotkań. Stracimy też przedszkole, prowadzone przez Stowarzyszenie „Nasze Kobylany”, a uczęszcza do niego 25 milusińskich – argumentują mieszkańcy Kobylan.


Przeciwnicy likwidacji swoje racje przekazali Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty podczas spotkania, które odbyło się kilkanaście dni temu w Opatowskim Ośrodku Kultury. Kurator teraz musi wydać opinię, która jest wiążąca. Jeśli nie wyrazi zgody na likwidację, szkoła będzie nadal funkcjonowała. Z kolei zgoda kuratora spowoduje, że do radnych będzie należała ostateczna decyzja. Biorąc pod uwagę jak radni głosowali podczas porcedowania uchwały intencyjnej o likwidacji szkoły w Kobylanach, przy pozytywnej opinii kuratora, los placówki jest przesądzony. Wówczas większość radnych opowiedziała się za likwidacją.


- Do tej trudnej decyzji zmusza nas demografia i dobro dzieci – mówi burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski – Jeszcze raz podkreślam, robimy to dla dobra dzieci. Nieprawdą jest, że głównym powodem są dla nas koszty funkcjonowania, które wynoszą ok. 1 mln 150 tys. zł rocznie. Nie będzie też problemu z nauczycielami, którzy znajdą zatrudnienie w naszych szkołach w Opatowie. Z wyliczeń wynika, że po likwidacji będziemy mieli ok. 650 tys. zł oszczędności w skali roku.


Przeciwnicy likwidacji chcą aby placówkę poprowadziło stowarzyszenie. Boją się też, że obiekt z przyległym do niego terenem zostanie sprzedany lub powstanie tam Dom Pomocy Społecznej i wówczas nie będą mogli korzystać z boiska, placu zabaw.


- Obiekt nie zostanie sprzedany – zapewnia burmistrz Gajewski. –Rozważamy różne warianty jego zagospodarowania. Jednym z nich jest utworzenie DPS-u.


(JAZ) 
Foto: Szkoła w Kobylanach 

 

Jerzy Strzyż | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe