Pytania mieszkańców o LIDL'a w Sandomierzu i odpowiedzi ze strony Burmistrza. Kolejny apel do magistratu i starostwa

Pytania mieszkańców o LIDL'a w Sandomierzu i odpowiedzi ze strony Burmistrza. Kolejny apel do magistratu i starostwa Fot. UM Sandomierz Sklep ma powstać u zbiegu ulic Ożarowskiej i Mickiewicza.

Podziel się:

Oceń:

Na adresy naszych skrzynek mailowych docierały wiadomości od mieszkańców osiedla "Mickiewicza" i lokalnych przedsiębiorców. Jak twierdzą zainteresowani, musieli poprosić media o przekazanie pytań Burmistrzowi Sandomierza, gdyż sami byli zbywani przez urzędników magistratu.

Jeszcze w pierwszych dniach lutego otrzymaliśmy listę pytań od mieszkańców dotyczącą zamiaru budowy sklepu wielkopowierzchniowego u zbiegu ulic Ożarowskiej i Mickiewicza. Nadawcy wiadomości - jak twierdzą - bezskutecznie próbowali zadać swoje pytania burmistrzowi Marcinowi Marcowi. Stąd pomysł, by pytania przekazać za pośrednictwem mediów

Pytania do Burmistrza:
 
- Czy Burmistrz ustosunkował się do protestu mieszkańców i przedsiębiorców? W jaki sposób?
 
- Czy zna Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla osiedla "Mickiewicza"?
 
- Czy ma świadomość, że miejscowy plan zagospodarowania zabrania budowy wnioskowanego obiektu w tej lokalizacji?
 
- Czy wie, że Urząd Miasta już w 2018 roku wydał Inwestorowi opinię, w której informuje Inwestora, iż to zamierzenie inwestycyjne, jest sprzeczne z planem z 1999roku?
 
- Czy Burmistrz wie, że zanim powstała Galeria Królewska, musiał być zmieniony miejscowy plan?
 
- Czy Burmistrz wie, że zmieniając miejscowy plan osiedla "Mickiewicza", Inwestor mógłby wybudować budynek o funkcji usługowej jedynie do 400m2 powierzchnia zabudowowy, stąd Inwestor zrezygnował z wnioskowanej zmiany planu miejscowego?
 
- Czy Urząd Miasta, będąc stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę, zgłosił zastrzeżenia co do błędów w projekcie budowlanym inwestycji oraz co do niezgodności inwestycji z miejscowym planem?

Na ostatniej konferencji prasowej udało nam się zapytać o kwestię budowy LIDL'a i przekazać burmistrzowi Marcinowi Marcowi, że na redakcyjne skrzynki Telewizji STV.PL docierają pytania, na które mieszkańcy szukają odpowiedzi. Poproszono nas, by przekazać te pytania na piśmie do rzecznika burmistrza Michała Mendaka. 

Dziś do jednego z naszych dziennikarzy dotarły odpowiedzi, w których rzecznik burmistrza ustosunkował się do poruszonych kwestii:

 ad.1. Miejscowy plan to zbiór przepisów które muszą być spełnione. Jeżeli Inwestor spełni wszystkie przepisy to będzie mógł otrzymać pozwolenie na budowę, jeżeli nie to nie będzie mógł.

Ad.2. W 2018r. właściciel zwrócił się z pismem do urzędu “ o wydanie opinii urbanistyczno-architektonicznej dla nieruchomości nr ewid. dz. 159/8, 159/33, 176/13, 179/5 objętych  Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego osiedla „Mickiewicza” w Sandomierzu, o jednostce planistycznej 11MN, 12MN, 26 UP” – i otrzymał odpowiedź z przytoczonymi przepisami z planu, wyjaśnieniami oraz sugestię że te wszystkie przepisy ma spełnić żeby inwestycja była zgodna z planem.

Ad.3. Galeria Królewska jest obiektem wielkopowierzchniowym więc musiał być zrobiony plan, ponieważ tylko na podstawie planu może powstać obiekt wielkopowierzchniowy.

Ad.4. Wydział UA nic nie zgłaszał. Stwierdzenie zgodności projektu budowlanego z planem należy do Starosty Sandomierskiego (przed wydaniem pozwolenia). Jeżeli projekt budowlany inwestycji jest niezgodny z planem (lub innymi przepisami) to Starosta powinien odmówić wydania pozwolenia. Burmistrz jako strona, może ale nie musi zajmować stanowiska.

 Protestujący mieszkańcy i handlowcy nie pozostają bezczynni. W międzyczasie do mediów trafił kolejny apel, w którym wzywają osoby decyzyjne do przestrzegania obowiązującego prawa. Tym razem protestujący apelują także do Starosty Sandomierskiego:

Sandomierz, dn. 8.02.2021r.
 
W związku z ostatnimi wystąpieniami Burmistrza Sandomierz – Pana Marcina Marca, ponownie pragniemy wyjaśnić obywatelom Sandomierza istotę naszych protestów, które trwają już drugi rok.
 
Od października 2019 roku wzywamy władze gminy i powiatu jedynie do przestrzegania prawa.
 
Przypominamy, że na terenie miasta obowiązuje opracowany i opublikowany w Dzienniku Ustaw w roku 1999 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. O dokładności i przejrzystości planu czytelnicy mogą przekonać się, analizując zamieszczony poniżej fragment MPZP, dotyczący osiedla „MICKIEWICZA”, na którym dokładnie można odczytać granice poszczególnych działek, usytuowanie poszczególnych budynków, planowane drogi dojazdowe. Nie trzeba być specjalistą, że zaprojektowano na tym terenie osiedle domków jednorodzinnych. Dysponentem MPZP jest miasto Sandomierz – to ono odpowiada za aktualizację planu zagospodarowania i ewentualną jego zmianę .
 
W tym kontekście, tym bardziej bulwersuje wypowiedź Pana Burmistrza udzielona na konferencji prasowej, według której na omawianym terenie powinien powstać sklep wielkopowierzchniowy typu LIDL. Przypominamy, że w Starostwie toczy się obecnie postępowanie o udzielenie pozwolenia na budowę. Opinię wygłoszoną przez Pana Burmistrza uznać można za lobbowanie na rzecz inwestora zewnętrznego, którym jest krakowski deweloper, co uznajemy za niedopuszczalne. Czujemy się rozczarowani postawą Pana Burmistrza, jako osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie ładu architektonicznego na terenie miasta i jeszcze raz apelujemy o przestrzeganie prawa czyli do przestrzegania jasnych i klarownych zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dodać należy, że Urząd Miasta wydał już w 2018 roku Inwestorowi opinię negatywną co do budowy, o czym Pan Burmistrz zdaje się nie pamiętać.
 
Podobny apel kierujemy do Starosty Sandomierskiego jako do organu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę. Przypominamy, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest aktem prawa lokalnego i zgodnie z tym prawem wnioskowana inwestycja powstać nie może. I tak na marginesie tylko dodajemy, iż Starosta do dnia dzisiejszego nie odpowiedział na protest (wniosek) ani mieszkańców, ani właścicieli sklepów.
 
Mieszkańcy osiedla „MICKIEWICZA” oraz właściciele sklepów
Telewizja STV.pl | [email protected]

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 17.02.2021, 18:33
Dziwi mnie fakt, że Burmistrz widząc zainteresowanie mieszkańców Lidlem, nie wskaże inwestorowi lokalizacji, na której budowa takiej inwestycji będzie zgodna z planem. Przecież już wiadomo, że tu Lidl nie powstanie.
Nacho
Nacho 17.02.2021, 11:18
Wiadomo, że za stworzeniem tego pisma stoją sklepikarze, z bezradną Mariolą na czele. Z drugiej strony jednak poszły do burmistrza listy z podpisami mieszkańców popierających ten projekt. a było ich bardzo dużo.
Katarzyna
Katarzyna 16.02.2021, 21:35
Wypowiedź Pana rzecznika zwala z nóg. Powiedział coś, ale nic z tego zupełnie nie wynika. Czy to celowy zabieg, żeby czytelnicy nie dowiedzieli się za wiele? Jeżeli inwestycja jest niezgodnia z miejscowym planem, to Burmistrz powinien to jasno powiedzieć. Ale cóż, zwodzi tak samo, jak w przypadku Szkoły Podstawowej nr2. Nie udał nam się Burmistrz, oj nie udał.
Maryjan
Maryjan 16.02.2021, 21:05
Jestem mieszkańcem tego osiedlai nie identyfikuje się z tym pismem.
Jakub
Jakub 16.02.2021, 20:12
Podpis brzmi tak dumnie, jakby chodziło o wszystkich mieszkańców osiedla i właścicieli wszystkich sklepów na terenie miasta. A może w końcu podpisali by się państwo własnymi imionami i nazwiskami? Czy wstyd?
Adam
Adam 16.02.2021, 21:30
A Pan nazwisko posiada, czy tylko imię? Proszę jeszcze o podanie numeru dowodu osobistego i udostępnienie zdjęcia.
Jakub
Jakub 17.02.2021, 19:23
Po co Panu te dane? Ja nie podpisuję się tchórzliwie pod protestem "mieszkańcy osiedla". Jeśli jestem czemuś przeciwny i mam argumenty to nie wstydzę się swojego nazwiska i swojej twarzy. Przecież to normalne.
Wojciech
Wojciech 17.02.2021, 08:09
Nie wprowadzajcie w błąd mieszkańców miasta w sprawie planu zagospodarowania. Wszyscy wiedzą że chodzi tutaj o partykularne interesy kilku sklepikarzy, którzy nie potrafią prowadzić nowoczesnego handlu sprzedając zestarzałe produkty w bajońskich cenach. Mieszkańcy Sandomierza chcą w końcu mieć Lidla i robić codzienne zakupy w normalnych cenach i normalnych warunkach. Przecież te pseudo sklepiki przy ul. Mickiewicza to IX wieczne składy grochu, mydła i powidła w skandalicznie wysokich cenach. Amen
Jakub
Jakub 17.02.2021, 19:27
Tym bardziej nie rozumiem ukrywania swoich nazwisk. Skoro są pewni, że łamane jest prawo dlaczego nie mają odwagi się podpisać? Bo sąsiedzi rozpoznają? Bo sąsiedzi jednak chcą Lidla w tym miejscu? Bo wstyd będzie "wyjść na miasto"? Moi rodzice mieszkają zaraz obok i to od nich wiem, że ich sąsiedzi, znajomi, znajomi znajomych (wszyscy mieszkający przy Mickiewicza, Maciejowskiego i Ożarowskiej) są za. Kto zatem jest przeciw?
Ewa
Ewa 17.02.2021, 23:40
Przeciw jest całe osiedle domków jednorodzinnych. Proszę nie histeryzować. Pod protestem złożonym do Starosty i Burmistrza wszyscy podpisali się imieniem i nazwiskiem. A Panu to jest do czegoś konkretnie potrzebne, czy tak po prostu sieje Pan zamęt? Proszę nie odpowiadać. Pozdrawiam i życzę spokoju.
Jakub
Jakub 18.02.2021, 10:18
Ja nie histeryzuję, ja pytam. Poza tym na forach lokalnych na FB można przeczytać wypowiedzi mieszkańców tego osiedla (występujących pod własnym imieniem i nazwiskiem), którzy są za budową. Więc chyba Pani przesadza pisząc "wszyscy". To po pierwsze. Po drugie - nie widać wypowiedzi przeciwników mieszkających na "Mickiewicza", podpisanie protestu tylko dla oka Starosty to wciąż wstyd przed społecznością lokalną. A po drugie - nie sieję zamętu. I po trzecie. Garstka ludzi nie będzie ustawiała życia mieszkańcom miasta. Zróbmy referendum. Większość chce LIDLA. Również tych, którzy mieszkają po przeciwnej stronie ulicy. A odpowiadać mogę, bo wciąż jeszcze mamy wolność wypowiedzi.
Ewa
Ewa 18.02.2021, 12:34
Odpowiem Panu zatem krótko... Kupując tam działki, ludzie zapoznali się z mpzp, według którego nie może tam być zrealizowana taka inwestycja. Jakie więc referendum? Będziemy teraz łamać prawo bo nie mieszkający na osiedlu obywatele chcą LIDLA? Może będą wypowiadać się ludzie, których temat nie dotyczy. Pan tak poważnie?
Może Panu przed blokiem lub w ogródku postawimy market. A może zoo, bo lubię zwięrzęta i tak sobie życzę, ja obywatel Sandomierza. Co Pan na to?
Andrzej
Andrzej 17.02.2021, 11:23
Jakie wprowadzanie mieszkańców w błąd? Inwestycja jest niezgodna z MPZP. Tekst planu jest ogólnodostępny, chociażby na stronach Urzędu Miasta. Naprawdę lepiej poświęcić 20 minut na zapoznanie się z nim, niż bezpodstawnie oskarżać właścicieli pobliskich sklepów. Wiedza nie boli. Panie Boże Zapłać. Miłego dnia.

Pozostałe