Jak będzie wyglądała Środa Popielcowa w pandemii?

Jak będzie wyglądała Środa Popielcowa w pandemii? Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

Środa Popielcowa, dla katolików to czas pokuty, który rozpoczyna Wielki Post. Tradycyjnie tego dnia odbywa się msza święta z posypaniem głowy popiołem. Z powodu trwającej w Polsce epidemii koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalne zalecenia.

Nałożenie popiołu na głowy wiernych w tym roku będzie się odbywało inaczej niż zwykle. Ze względu na aktualną sytuację konieczne będzie zastosowanie w kościołach dodatkowych środków bezpieczeństwa. Dokładny opis obrzędu można przeczytać poniżej:

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

Wprowadzone zmiany dotyczą zastosowania dodatkowych środków ochronnych przez księdza. Zrezygnowano także z wygłaszania formuły z Mszału Rzymskiego do każdej osoby biorącej udział w obrzędzie. Słowa te padają tylko raz i kierowane są do wszystkich wiernych obecnych w kościele. Zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Przypomnijmy, że w kościołach cały czas obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Podobnie jak w innych miejscach publicznych, podczas mszy również należy zasłaniać usta i nos. Nie dotyczy to jednak osób sprawujących kult.

Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe