SANDOMIERZ: Sąd Administracyjny uchylił tak zwaną uchwałę śmieciową

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w całości uchylił tak zwaną uchwałę śmieciową.

- Nie jest to dobra informacja - mówi Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. - Obowiązująca uchwała w mojej ocenie była sprawiedliwa dla mieszkańców. Nie powodowała zbytnich kosztów w budżetach domowych. W poniedziałek zaprosiłem do siebie pracowników odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami, prawnika, skarbnika. Będziemy analizowali tę sytuację. Niezbędne też będą spotkania z radnymi. Temat śmieci wróci. Prawdopodobnie za śmieci będzie drożej - zapowiada burmistrz Sandomierza.

Chodzi o system naliczania opłat za śmieci. W budownictwie jednorodzinnym stawka, według uchylonej uchwały wynosiła 21 zł od osoby. W blokach, opłata jest uzależniona od ilości zużytej wody i wynosi 7 zł za metr sześcienny. Z tym, że zużycie zostanie wyliczone na podstawie jednego, głównego wodomierza zamontowanego w bloku, a nie z poszczególnych mieszkań. Ten system, jak twierdzą mieszkańcy, jest krzywdzący.

Do tej pory mieszkańcy Sandomierza płacili za śmieci stawkę razy liczba osób zamieszkującą w lokalu lub domu jednorodzinnym.

Burmistrz nie wie dlaczego Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę. - Nie mamy jeszcze uzasadnienia. Czekamy na nie - mówi burmistrz Marzec.

 

Michał Leszczyński | [email protected]

Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krystyna
Krystyna 18.02.2021, 14:04
Dlaczego posiadacze domów mają płacić mniej za śmieci? Na osiedlu ludzie podrzucają śmieci z domowych gospodarstw. Czy ktoś tu nie zna matematyki?
Oburzona
Oburzona 16.02.2021, 11:24
Argument podobny jak w przypadku przeniesienia Szkoły Podstawowej nr 2 - "w moim mniemaniu tak będzie lepiej", "ja tak uważam i już". Bez merytorycznych wniosków. Rządzenie nie polega na forsowaniu swojego zdania, tylko na wyciąganiu wniosków z wyliczeń, raportów, przepisów prawa. A tego przy decyzjach Pana Burmistrza brakuje.
WstydiGanba
WstydiGanba 14.02.2021, 17:54
Wszystko ładnie pięknie, ale nie mogę zrozumieć jakim prawem mam płacić za jakieś nie pokrywanie się liczników w klatce z głównym? Kogo to wina? Moja??? Zużywam ok 4/5 metrów wody a płace 39 zł, bo ktoś zamiast od zużycia nalicza od głównego. Rozbój w biały dzień. Głosowałam na Pana, ale to co Pan robi zaczynając od początku kadencji, zwalniając i oczerniając Pana Kwiatko ... , teraz ta woda, a raczej śmieci. Wstyd mi za mój głos, jak można tak nieudolnie rządzić na niekorzyść ludzi, którzy na Pana liczyli
Nowa
Nowa 13.02.2021, 14:36
A kiedy uzasadnienie
gość
gość 14.02.2021, 07:35
Nie potrzebne uzasadnienie, przecież stwierdził już że teraz będzie drożej. Czyli ma inne rozwiązanie.
To nie jest dobra wiadomość.... Niezłe stwierdzenie i żadnej refleksji. Skoro WSA uchylił uchwałę do była bublem prawnym. W urzędzie zatrudnionych jest czterech prawników gdzie przy tej wielkości gminie inni zatrudniają jednego radcę, bo przepisy prawa mają obowiązek znać pracownicy/naczelnicy. Miała być pierwsza tego typu uchwała śmieciowa w województwie, a skończyło się wstydem dla królewskiego miasta na całe województwo.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 13.02.2021, 13:06
Propnuję panie Burmistrzu rozpocząć porządki na swoim podwórku. Mam tu na myśli zbędnych urzędników w rozdmuchanej administracji, którzy nie potrafią obsługiwać komputera a pracują zdalnie. Prosze oszczędzać poprzez efektywne zarzadzanie kadrą, która w dobie pandemii okazala się zbędna. Kolejną możliwością zaoszczedzenia jest baczne obserwowanie tego co się dzieje w mieście. To jest nie do pomyslenia zeby w 21 w. w dzień swiecily sie lampy uliczne. Co roku jest to samo. Nikt na to nie zwraca uwagi, bo przeciez to nie pieniądze urzędników. Pan i pańscy pracownicy niech wreszcie zarobia na siebie.
obywatel
obywatel 15.02.2021, 09:42
Oni przecież zarabiają. Żona burmistrza przyjęta do pracy w CUW na pewno na siebie zarobiła. A teraz na pewno zarabia na siebie w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Szefowa CUW zarządzając oświatą też na siebie zarabia, jak i jej mąż - dyrektor jednej ze szkół podstawowych... Tak to miasto jest zarządzane, niczego nie krył burmistrz na konferencji prasowej. Mieszkańcy mają to akceptować.
GW
GW 13.02.2021, 08:21
Burmistrz, jak zwykle odpłynął i udaje, że jego pomysł naliczania opłat oczywiście był jak najbardziej lsprawiedliwy. Niestety niesprawiedliwy Sąd sprowadził go i tę radę miasta oderwaną od rzeczywistości tkwiącą w układach politycznych na ziemię, a on dalej przy swoim.
sandomierzanka
sandomierzanka 12.02.2021, 17:08
A co ma piernik do wiatraka , woda i śmieci ?? Może jeszcze wpadniecie na pomysł, żeby płacić za śmieci wg paragonów z zakupów w sklepie spożywczym ?
Jaka jest różnica między ludźmi mieszkającymi w bloku, a w domkach ?? Jeśli chcecie ustalić coś dla mieszkanców , to niech to będzie opłata jednakowa dla wszystkich .
I najwyższy czas zrobić porządek ze śmietnikami. Każdy punkt zamykany na klucz i monitorowany i wtedy gwarantuję spadek niesortowanych śmieci , podrzucanych przez mieszkańców domów jednorodzinnych i okolicznych wsi i burdel przy śmietnikach !!!!!! Może pora się za to wziąść drodzy włodarze miasta !!!!
Maryjan
Maryjan 12.02.2021, 17:35
Tak, śmieci na klucz. Przejdź się pani pod blok na Mickiewicza 43, gdzie altana śmieciowa zamykana jest na klucz. Takiego syfu jak tam nie ma nigdzie indziej. Sterta śmieci w workach i luzem i leży przed altaną, widok tragiczny.
sandomierzanka
sandomierzanka 12.02.2021, 18:00
Panie Maryjan, chyba wyrzucamy do jednego smietnika. Wiec coz moge powiedziec, wyrzucaja sklepy, firmy z pawilonow, samochody zajezdzaja nie od nas z osiedla. A jak czlowiek cham to i do kosza smieci nie potrafi wyrzucic. To trzeba montoring zalozyc , kazdy nauczy sie kultury wtedy.
Maryjan
Maryjan 12.02.2021, 20:56
Brawo!
Gość
Gość 12.02.2021, 14:42
Jeden z radnych dokładnie powiedział kto był za tą uchwałą śmieciową - wszyscy radni mieszkający w domkach jednorodzinnych. Szkoda, że nie karacie tych, co z tym domków śmieci do kontenerów podrzucają może wtedy byłoby sprawiedliwie. Wyrok był rozpatrywany przez kogoś z kompetencjami. Wstyd, że nawet sąd pokazuje Włodarzowi, że to niesprawiedliwa ustawa uchylając ją, a on nadal swoje... Nie dorobi się Pan na mieszkańcach może proszę pozwalniać kumpli to znajdą się pieniążki których tak brakuje.
Gość
Gość 12.02.2021, 17:09
A mieszkanie w domku jednorodzinnym, to coś złego? A jak ktoś podrzuca śmieci to skąd wiadomo, że jest z domku?
gość
gość 12.02.2021, 14:31
Na stronie dziennika urzędowego województwa jest też wyrok na niezgodną z prawem uchwałę za stawki zajęcia pasa drogowego a na stronie sadu administracyj lnego w kielcach inne wyroki na gminę sandomierz. To potwierdza nieudolność prawną tego urzędu i jego włodarza. Skandal.
gość
gość 12.02.2021, 14:22

Panie Marzec, ta wg pana sprawiedliwa uchwała śmieciowa od m3 wody spowodowałaby, że mieszkańcy pobieraliby mniej wody. Mniej wody razy stawka to mniej kasy w systemie śmieciowym, a to znaczy podwyżke stawki do zbilansowania systemu śmieciowego. To co chciałeś zafundować mieszkańcom panie sprawiedliwy. A co do wyroku….ukazuje nieudolność prawną włodarza i jego usłużnych radnych.

Pozostałe