ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. Caritas Diecezji Sandomierskiej pomaga każdego dnia

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Już po raz kolejny obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, który w 1992 roku został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Od tej pory co roku 11 października na całym świecie zwraca się uwagę na potrzeby osób chorych i potrzebujących pomocy.

Caritas w całej Polsce obejmuje opieką chorych w placówkach różnego typu: zakładach opiekuńczo-leczniczych, stacjach opieki, hospicjach. Pracownicy i wolontariusze Caritas odwiedzają też chorych w ich domach. Tegoroczna edycja tego wydarzenia przebiega pod hasłem „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”. Jak zauważył ks. Bogusław Pitucha, Caritas Diecezji Sandomierskiej swoją codzienną działalnością znakomicie wpisuje się w obchody tego dnia, a dzień chorego obchodzony jest w poszczególnych placówkach sandomierskiej caritas nie tylko 11 lutego. 


Caritas Diecezji Sandomierskiej w samym Sandomierzu prowadzi m.in. Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej Dziennej dla Dzieci oraz Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego i Rehabilitacji. Podobne placówki prowadzone są przez Caritas w Tarnobrzegu, Nisku, Rudniku nad Sanem, Modliborzycach, Janowie Lubelskim, Majdanie Golczańskim oraz Domostawie. 


Z pomocy specjalistów w poszczególnych placówkach w głównej mierze korzystają osoby chore i niepełnosprawne. Jednak jak przyznaje Paulina Stępień oligofrenopedagog, która na co dzień pracuje z dziećmi z pewnymi dysfunkcjami poznawczymi, często z pomocy korzystają również rodzice dzieci w pełni zdrowych. 


Z roku na rok osób chorych przybywa na całym świecie. Podobnie jest w naszym regionie, dlatego placówki Caritas systematycznie wzbogacają swoją ofertę tak, żeby dotrzeć do każdej grupy wiekowej. Paulina Stępień zwraca również uwagę, że z usług poszczególnych specjalistów korzystają zarówno osoby starsze, jak i dzieci.


Oprócz opieki oligofrenopedagoga w placówce sandomierskiej Caritas czeka również neurologopeda, z którego pomocy przy korygowaniu wad wymowy, ale także funkcji pokarmowych o podłożu neurologicznym mogą skorzystać rodzice nawet kilkutygodniowego malucha. Jak wygląda praca neurologopedy w Sandomierzu przed naszą kamerą wyjaśniła Justyna Kiliańska. 


Ważną gałęzią działalności Caritas Diecezji Sandomierskiej jest rehabilitacja, z której codziennie korzysta kilkadziesiąt osób. O specyfice pracy fizjoterapeuty z osobami niepełnosprawnymi mówiła Karolina Krawczyk, która przyznała, że najtrudniejsze w tej pracy jest wypracowanie trwałych efektów. 


Światowy Dzień Chorego w Sandomierzu uczczono uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Ducha. 

 

 

Telewizja STV.pl | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe