Z KRAJU: Blisko 13 mln złotych odszkodowania i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy

  • 08.02.2021, 16:12 (aktualizacja 08.02.2021, 16:16)
  • Katarzyna Kaszluga | [email protected]
Z KRAJU: Blisko 13 mln złotych odszkodowania i zadośćuczynienia dla Tomasza… Fot. Krzysztof Świderski /PAP

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek Tomasz Komenda, który został niesłusznie skazany na 18 lat więzienia za zbrodnie, której nie popełnił usłyszał postanowienie Sądu Okręgowego w Opolu. Tamtejszy sąd na rzecz Tomasza Komendy przyznał zadośćuczynienie w wysokości 12 mln złotych i odszkodowanie w wysokości 811 tys. 533 złotych.
Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Tomasz Komenda żądał od Skarbu Państwa blisko 19 mln zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Ze względu na drastyczne szczegóły związane z jego pobytem w więzieniu, proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności.
 
Dzisiejszy wyrok olsztyńskiego sądu wskazał, że Tomasz Komenda otrzyma odszkodowanie oraz zadośćuczynienie w niższej kwocie. Sąd Okręgowy w Opolu, przyjmując wysokość obydwu świadczeń, uwzględnił m.in. 42 wyroki, jakie w polskich sądach okręgowych zapadły w podobnych sprawach. Poniedziałkowy wyrok nie jest prawomocny.
 
Tomasz Komenda w więzieniu spędził 18 lat. Był skazany za zamordowanie 31 grudnia 1996 r. 15-letniej dziewczyny. 15-latka bawiła się na dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem, kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą - zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.
 
Pierwotnie za tę zbrodnię skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę, a we wrześniu ub. sąd we Wrocławiu na kary 25 lat więzienia skazał Ireneusza M. oraz Norberta B. oskarżonych o gwałt i zabójstwo 15-latki.
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe