Lidl w Sandomierzu? Tak, ale nie tam. Oświadczenie mieszkańców osiedla "Mickiewicza"

Lidl w Sandomierzu? Tak, ale nie tam. Oświadczenie mieszkańców osiedla "Mickiewicza" Fot. Urząd Miejski w Sandomierzu U zbiegu ulic Ożarowskiej i Mickiewicza ma powstać Lidl.

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańcy osiedla "Mickiewicza" nie chcą sklepu Lidl u zbiegu ulic Mickiewicza i Ożarowskiej. Jako główny argument podają znaczący wzrost natężenia ruchu w tym rejonie miasta, korkowanie się ulic: Maciejowskiego, Cieśli oraz Armii Krajowej. Ponadto, jak twierdzą, ciche, osiedlowe uliczki zamienią się w ruchliwe arterie komunikacyjne. "Zakorkowanie ronda stwarzać będzie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania Straży Pożarnej" - czytamy. "Nie jest też w interesie społecznym ograniczanie terenów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Duże markety buduje się na obrzeżach miast a nie w miejscu, gdzie powinny stanąć domy jednorodzinne" - piszą obrońcy ciszy i spokoju swojego osiedle i jednocześnie bulwersują się, że wytyka się ich palcem, zganiając winę na nich. "Zarzuty części osób wobec właścicieli nieruchomości sąsiadujących z planowaną inwestycją, że chcąc spokoju, mogli budować się gdzie indziej, są niezrozumiałe, ponieważ kupno działek było poprzedzone analizą miejskiego planu, który nie dopuszcza tego typu inwestycji w tej lokalizacji. Konsultacje społeczne prowadzi się na etapie projektowania lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a nie na etapie, kiedy ten plan już istnieje" - pisze lokalna społeczność. Ich zdaniem, planowana inwestycja jest niezgodna z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Poniżej publikujemy cały tekst oświadczenia mieszkańców osiedla "Mickiewicza".


                                                                                                                          Sandomierz, 18.01.2021r. 

OŚWIADCZENIE 


W związku z przekazaniem do opinii publicznej niepełnych informacji o planowanej budowie  obiektu handlowo-usługowego u zbiegu ulic Mickiewicza i Ożarowskiej w Sandomierzu, my mieszkańcy osiedla Mickiewicza, pragniemy zwrócić uwagę, iż planowana inwestycja jest niezgodna z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego. 

Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego osiedla „MICKIEWICZA” ustala na tych terenach zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, a obiekty usług handlowych i gastronomicznych, mogą  być lokalizowane pod warunkiem, że stanowią uzupełnienie lub wzbogacenie przeznaczenia podstawowego. Realizacja usług dopuszczalna jest jedynie w powiązaniu z funkcją mieszkaniową jednorodzinną, dlatego też mogą to być przykładowo: zakład fryzjerski, apteka, a w przypadku handlu  – mały, osiedlowy sklep o powierzchni 60-150m2, które będą służyć lokalnej społeczności (brak kolizji społecznej), posiadają gabaryty zbliżone do zabudowy mieszkaniowej  jednorodzinnej (brak kolizji przestrzennej – urbanistycznej). Planowana inwestycja nie stanowi przedmiotowego uzupełnienia również z tego względu, iż usługi te wymagają częstych dostaw towaru samochodami ciężarowymi, usługi te wymagają fizycznej obecności klientów, w liczbie znacząco  większej niż liczba mieszkańców zabudowy jednorodzinnej, którą przedmiotowe usługi miałyby „uzupełniać”. Nie ulega wątpliwości, iż częste dostawy z użyciem samochodów ciężarowych stanowią znaczną uciążliwość (hałas, spaliny) dla mieszkańców osiedla, analogicznie duża ilość klientów obiektu usługowego stanowi także uciążliwość 
(hałas, spaliny). 


Zaznaczyć należy również, iż zgodnie z planem miejskim, na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej obowiązują następujące wymogi z zakresu ochrony środowiska: zabroniona jest budowa magazynów handlowych wymagających dojazdu samochodami dostawczymi o ciężarze całkowitym powyżej 3 ton, a każdy budynek usług o powierzchni sprzedaży 500-2000m2 wymaga przestrzeni magazynowej, co jest spójne z opiniami Gminnej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej w Sandomierzu: „ obsługa komunikacyjna ewentualnej inwestycji winna odbywać się z uwzględnieniem zapisu o zakazie wjazdu samochodów dostawczych powyżej 3 ton”.  


Inwestor na początku 2019 roku, złożył wniosek o zmianę Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wnioskował o dodanie usług handlu jako przeznaczenie podstawowe, zamiast przeznaczenia dopuszczalnego. Jednakże zmiana planu skutkowałaby dopuszczeniem takiego obiektu handlowego, ale o maksymalnej powierzchni do 400m2 (jak w studium), co było przyczyną wycofania się inwestora z pomysłu zmiany planu. 


Następnie, na wniosek inwestora, który zgłosił się do Urzędu Miasta, została sporządzona opinia Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Jednakże nie dotyczyła ona konkretnej inwestycji – inwestor nie dołączył żadnego projektu budowlanego. Opinia określała tylko charakter działalności i lokalizację. Dodać należy, że Gminna Komisja  jest organem doradczym Burmistrza i wydawane przez nią opinie nie są wiążące prawnie dla organów wydających decyzję o pozwolenie na 
budowę.  


Zwracamy uwagę, iż lokalizacja tak dużego sklepu znacząco wpłynie na wzrost natężenia ruchu w centrum Sandomierza. Utrudnienie ruchu na ulicy Mickiewicza, spowoduje przeniesienie komunikacji kołowej na pobliskie drogi osiedlowe, na przykład na ulicę Maciejowskiego, Cieśli oraz Armii Krajowej.  Ciche, osiedlowe uliczki zamienią się w ruchliwe arterie komunikacyjne. Zakorkowanie ronda stwarzać będzie zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania Straży Pożarnej. 

 

Strona 1 z 2 
 
Nie jest też w interesie społecznym ograniczanie terenów przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Duże markety buduje się na obrzeżach miast a nie w miejscu, gdzie powinny stanąć domy jednorodzinne.  


Władze Miasta, jakim jest Sandomierz – zabytkowym, historycznym i pięknym – powinny dbać o jakość architektury oraz krajobraz kulturowy. Postawienie dużego marketu w sąsiedztwie Kościoła przeczy świadomemu kształtowaniu terenu. Uważamy, że najważniejsza jest realizacja celu nadrzędnego, jakim jest zachowanie tożsamości i spójności urbanistycznej nad szkodzącymi mieszkańcom osiedli interesami inwestorów. Zgoda na realizację w tym miejscu funkcji usługowo – 
handlowej w tak dużym zakresie, spowoduje bezpowrotną utratę charakteru tej części miasta, zdewastuje tę okolicę (pomijając już same zapisy w planie). 


Podkreślamy, że obiektywny rzeczoznawca Polskiej Izby Urbanistów, rzeczoznawca Towarzystwa Urbanistów Polskich w zakresie kształtowania struktur przestrzennych, analizując plan „MICKIEWICZA” wydał ekspertyzę, według której „nie trzeba szczegółowej analizy prawno – urbanistycznej, a jedynie elementarnej logiki i podstawowego zrozumienia zasad zagospodarowania przestrzennego, aby stwierdzić, iż obiekt usług handlu o powierzchni kilkaset lub więcej metrów kwadratowych nie może być realizowany na terenie, na którym zgodnie z miejscowym planem ustalono przeznaczenie podstawowe tereny zabudowy jednorodzinnej”.  


Rozumiemy opinię części mieszkańców Sandomierza, którzy wskazują na potrzebę powstania takiego sklepu, natomiast jego lokalizacja musi być zgodna z prawem. Zadawanie w mediach społecznościowych pytań typu: „ Czy w Sandomierzu powinien powstać LIDL?” jest ogólnikowe i przemilcza fakt niezgodności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Zarzuty części osób wobec właścicieli nieruchomości sąsiadujących z planowaną inwestycją, że chcąc spokoju, mogli budować się gdzie indziej, są niezrozumiałe, ponieważ kupno działek było poprzedzone analizą miejskiego planu, który nie dopuszcza tego typu inwestycji w tej lokalizacji. Konsultacje społeczne prowadzi się na etapie projektowania lub zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, a nie na etapie, kiedy ten plan już istnieje.  


Uważamy, że Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, działając zgodnie z zapisami Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego osiedla „MICKIEWICZA”, powinno wydać negatywną dla inwestora decyzję. 
 


Mieszkańcy osiedla MICKIEWICZA 

Strona 2 z 2 

Piotr Andryka | [email protected]

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (2)


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mati
Mati 06.02.2021, 05:12
60 zamarło jeden wtz tratwa na blokowanie Lidla Lidl postać nowym ośrodku sandomierzu żeby było Lidla mósiało 30 000 popisów lup 500 000 popisów na Sandomierz
Aga
Aga 24.01.2021, 09:08
Nie wszyscy maja samochody a jeżeli chcą mieć państwo spokój to proszę wyprowadzić się na wieś ( temat LIDL)
Igo
Igo 23.01.2021, 19:54
WŁAŚNIE TO SĄ PERYFERJA MIASTECZKA I LOKALIZACJA JEST BARDZO DOBRA. A KORKOWANIE ULIC I UTRUDNIENIA DLA STRAŻY POŻARNEJ TO BZDURA. PRZY KRÓLEWSKIM KTÓRY JEST W ''CENTRUM'' JAKOŚ NIE MA KORKÓW A TAM MAJĄ BYĆ !?
izzy
izzy 25.01.2021, 14:04
Serio, nie ma korków?! Z osiedlowych uliczek na Armii Krajowej nie da rady czasem wyjechać.
Agnieszka
Agnieszka 19.01.2021, 20:32
Uważam że mieszkancy osiedla "Mickiewicza"mają rację i pismo jest bardzo dobre uwzględniające wszelkie argumenty przeciw powstaniu Lidla w tym miejscu .Nikt nie przeprowadzil konsultacji z mieszkańcami.Nie wolno tak traktować ludzi.Lidl może być wybudowany np.na Chwałkach,w Obrazowie,Dwikozach itp mają tereny.W Sandomierzu brak miejsc na budowę bloków, domków jednorodzinnych a w centrum miasta ma stanąć Lidl?!
ciekawa
ciekawa 23.01.2021, 23:50
Co za bzdury ta Agnieszka tu pisze sugerują takie tereny jak Chwałki, Obrazów, Dwikozy. To niech odpowie jeszcze co z tego będą mieli Sandomierzanie? Już Kaufland powstał niby w Sandomierzu ale podatki wpływają do Obrazowa. Tym się bezradni i burmistrz powinni się zająć. Wodę miasto dało do Obrazowa aby mogli podlewać swoje plony jak Borowski występował o zgodę na połączenie Chwałek do granic Sandomierza to władze Obrazowa pokazały mu gest Kozakiewicza. Może przy okazji pobierania wody z si4ci Sandomierza należ wystąpienie powtórzyć bo krajanie miejscy i powiatowi mają teraz okazję się wykazać.
Józia
Józia 20.01.2021, 09:37
A czy ktoś konsultował z mieszkańcami budowę niepotrzebnej nikomu tzw. lwowskiej-bis i wprowadzaniu w tereny gęsto zamieszkałe ruchu pojazdów ciężarowych? Bezprawie!

Pozostałe