Czy seniorzy będą mieli zapewniony dowóz na szczepienia przeciw COVID-19? Zobacz rezultaty spotkania w starostwie powiatowym

Czy seniorzy będą mieli zapewniony dowóz na szczepienia przeciw COVID-19? Zobacz rezultaty spotkania w starostwie powiatowym Fot. Starostwo Powiatowe w Sandomierzu

Podziel się:

Oceń:

Kto dowiezie osoby starsze, samotne lub niepełnosprawnych seniorów do punktów szczepień przeciw COVID 19 na terenie powiatu sandomierskiego? Takie rozmowy były prowadzone w Starostwie Powiatowym wczoraj z przedstawicielami samorządów, Komendy PSP oraz jednostek OSP.
Jak zapewnia starosta sandomierski, Marcin Piwnik w każdej z gmin na terenie powiatu sandomierskiego zostaną odpowiednie punkty szczepień. Obowiązek dowozu to tych punktów będzie spoczywał natomiast na wójtach i burmistrzach, którzy do swojej dyspozycji dostaną druhów z państwowej i ochotniczych straży pożarnych, którzy udostępnią swoje środki transportu.
 
Przypomnijmy, że od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Za dowóz takich osób do punktów szczepień będą odpowiedzialni wójtowie i burmistrzowie.
 
W spotkaniu brała udział Wioletta Biernacka, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień, która omówiła niezbędne kwestie związane z organizacją transportu.
 
- Przekazujemy informacje, jak ma być zrealizowany transport osób, które nie mogą dotrzeć na szczepienie do punktu szczepień poprzez organizację na poziomie jednostek samorządu terytorialnego przy współpracy i zaangażowaniu ochotniczych i państwowej straży pożarnej. Jest to ważne, ponieważ osoby nie posiadające transportu z orzeczeniem o niepełnosprawności, mające trudności z dostaniem się do punktu szczepień, osoby starsze, samotne, dla nich wsparcie jednostek samorządu terytorialnego i straży pożarnej będzie bardzo istotne. Na tym poziomie ważna będzie także współpraca. Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi niewiele, bo jesteśmy na dopiero takim etapie, ale uda się to zorganizować – wyjaśniła Wioletta Biernacka.
 
Sandomierski starosta Marcin Piwnik potwierdził, że przy tego rodzaju działaniach koordynacja i wzajemna współpraca pomiędzy wyznaczonymi służbami jest bardzo istotna. Jak dodał w najbliższym czasie rozdysponowane zostaną również ulotki informacyjne, które mają na celu zachęcać mieszkańców do szczepień.
 
Oprócz organizacji dowozów ważne jest również to ile będą kosztować. Odpłatność za przewóz osoby niepełnosprawnej wyniesie 60 złotych, za osobę zdrową, która nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień - 30 złotych. Pieniądze będą zwracane samorządom przez wojewodę świętokrzyskiego.
 
Burmistrz Zawichostu, Katarzyna Kondziołka podczas spotkania podkreśliła, że organizacja dowozów na terenie jej gminy będzie dużym wyzwaniem.
 
- Gminę Zawichost zamieszkuje dużo osób starszych i samotnych więc spodziewam się, że tych potrzeb w zakresie transportu będzie dużo - dodała burmistrz Katarzyna Kondziołka
 
Natomiast Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy wyjaśniła, że spotkanie, chociaż miało ogólny charakter na temat zadysponowania jednostek ochotniczych straży w zakresie transportu sanitarnego, już pozwoli nakreślić plan działania.
 
- Możemy zadysponować jednostki straży i dowozić do punktów szczepień - przyznała burmistrz Aleksandra Klubińska. - Już dziś wiemy, że będziemy mogli ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Do 18 stycznia mamy termin zadeklarowania do komendy Państwowej Straży Pożarnej jednostek, które będą chciały dowozić. Będziemy chcieli wyznaczyć te jednostki, które mają busa.
 
Każda gmina jest zobligowana jest również do uruchomienia telefonu, na który będzie można zgłaszać potrzebę transportu oraz do wyznaczenia pracownika, który będzie koordynował to zadanie.
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe