OŻARÓW: Kamery będą strzec bezpieczeństwa w mieście

  • 12.01.2021, 18:20 (aktualizacja 12.01.2021, 18:38)
  • Michał Leszczyński | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Osiem kamer zainstalowanych na drogach wjazdowych do Ożarowa w powiecie opatowskim, od końca stycznia, będzie strzegło bezpieczeństwa.

Władze miasta porozumiały się z zarządcami dróg i zakładem energetycznym, co pozwoliło na zainstalowanie kamer i pociągnięcie kabla. System jest już gotowy do uruchomienia. Brakuje jeszcze ostatecznej zgody prezesa  Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdaniem Pawła Rędziaka, zastępcy burmistrza Ożarowa, decyzja o zainstalowaniu kamer zapadła po serii włamań w mieście.


- Musimy czuć się bezpiecznie w swoim mieście – podkreśla Paweł Rędziak, zastępca burmistrza. – Bezpieczeństwo jest ważne, szczególnie teraz, w dobie pandemii kiedy siedzimy pozamykani w domach.


Dlaczego kamery zainstalowano na drogach wjazdowych do miasta? 
Jak mówi proszący o anonimowość jeden z policjantów pracujących w komisariacie policji w Ożarowie, uciążliwych kradzieży dokonują osoby spoza miejscowości, przyjezdni. Po dokonaniu przestępstwa, muszą z miasta jakoś się wydostać. Poza tym, do kradzieży najczęściej dochodzi pod osłoną nocy. Nocą ruch na drogach jest niewielki i łatwo ustalić, do kogo należy każde jadące auto. 
Monitoring jest tak skonstruowany, że w każdej chwili można poszerzyć system o więcej kamer. Dodatkowe kamery miałyby zostać zainstalowane na osiedlach, głównie w obrębie śmietników.


- Jak się okazuje, z osiedlowych śmietników korzystają nie tylko mieszkańcy. Osoby mieszkające w okolicy, a nawet w samym Ożarowie, podrzucają śmieci. Chcemy ukrócić ten proceder  - dodaje burmistrz Rędziak. 


Policjant z Ożarowa dodaje anonimowo, że niektóre budynki użyteczności publicznej: prywatne domy, sklepy czy zakłady pracy, mają zainstalowane kamery w ramach telewizji przemysłowej i swoim nieformalnym zasięgiem obejmują drogi, chodniki, skwery. Policja, przy ustalaniu sprawców niektórych przestępstw czy wykroczeń, często korzysta z zapisów prywatnego monitoringu. 


Osiem kamer wraz z okablowaniem, zamontowano dzięki radnym Rady Miasta i Gminy Ożarów, którzy jeszcze w ubiegłorocznym budżecie na ten cel zabezpieczyli 120 tysięcy złotych. W tegorocznym budżecie zaplanowano 60 tysięcy na rozbudowę monitoringu. 


Obsługą kamer i rejestratorów obrazu zajmie się Straż Miejska w Ożarowie. 

 

Michał Leszczyński | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe