Z KRAJU: W 2021 roku na kierowców i pieszych czeka spora rewolucja. Jakie zmiany wejdą w życie?

  • 08.01.2021, 11:51
  • STV
Z KRAJU: W 2021 roku na kierowców i pieszych czeka spora rewolucja. Jakie zmiany wejdą w życie? Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

Tegoroczne zmiany przepisów wprowadzą małe zamieszanie w gronie kierowców i pieszych. Szczególnie zmienią się zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, kierowcy dostaną natomiast kary za „jazdę na zderzaku”, a e-hulajnogi będą zmuszone ostatecznie zjechać z chodników.
Kierowcy spodziewają się w obecnym roku rewolucyjnych zmian. Najważniejsza z nich dotyczy poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Pod koniec grudnia 2020 r. sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła wersję resortu bez żadnych poprawek.
 
Na czym będą polegać zmiany?
 
Przede wszystkim kierowcy będą musieli pamiętać o ustąpieniu pierwszeństwa pieszym, gdy ci już znajdują się na pasach, ale i wtedy, gdy właśnie na nie wchodzą. Rozszerzenie nie dotyczy kierowców tramwajów. Nowe przepisy na przejściach to nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale i odpowiedzialności pieszych.
 
Ujednolicone zostanie też ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. Po zmianach maksymalną dozwoloną prędkością, niezależnie od pory dnia, będzie 50 km/godz. Dziś w nocy można jeździć do 60 km/godz.
 
Zmiany mają ukrócić też tzw. "jazdę na zderzak" na drogach szybkiego ruchu. Niezachowanie bezpiecznej odległości na drodze będzie surowo karane. „To jeden z największych problemów w Polsce. Proponuje się, aby na drogach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę wartości aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 metrów za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.
 
Przepisy zakładają też „przeniesienie” użytkowników hulajnóg elektrycznych z chodników na jezdnie. Ci uczestnicy ruchu drogowego będą musieli dzielić drogę ze skuterami, motocyklami, samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi.
 
 
stv_html

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe