Z KRAJU: Widać już efekty wprowadzonego podatku cukrowego. Wysokie ceny napojów, piwa i wody!

Z KRAJU: Widać już efekty wprowadzonego podatku cukrowego. Wysokie ceny napojów, piwa i wody! Fot. www.stv.pl

Podziel się:

Oceń:

Od kilku dni na sklepowych półkach systematycznie drożeją nie tylko napoje słodkie. Wysokie ceny niektórych produktów do picia dotkną również piwoszy jak i osoby, pijące wodę mineralną. Takie zamieszanie na rynku to efekt wprowadzonego podatku cukrowego.
Podatek cukrowy, który oficjalnie jest opłatą wprowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia i nie ma nic wspólnego z polityką fiskalną państwa, doprowadził producentów, dystrybutorów i sprzedawców do wyjątkowo ciężkiej sytuacji. Przepisy nie są jednak jednoznaczne, przez co nie do końca wiadomo kto i w jakiej wysokości ma go odprowadzać. Podwyżki są w dużym stopniu nieuniknione i dotykają również napojów, które z cukrem wcale się nie kojarzą.
 
Wszyscy producenci oraz właściciele sklepów obawiają się spadku obrotów, niektóre napoje zdrożeją nawet o 40 procent. Jednak wzrost cen nie dotyczy jedynie kupujących Pepsi czy Coca-Cole. Podatek od cukru poczują także piwosze oraz osoby pijące wodę mineralną.
 
Według szacunków producentów, piwa bezalkoholowe (ze szczególnym uwzględnieniem radlerów, do których dodawany jest sok) przez podatek cukrowy będą droższe o 5 do 8 procent. Jaka będzie rzeczywista skala podwyżek, jeszcze nie wiadomo, jako że nie ma jednoznacznej interpretacji przepisów.
 
Nieoficjalnie najwięksi producenci napojów, mający w swoim portfolio dużo pozycji, zapowiadają że z powodu podatku cukrowego zdrożeje woda mineralna w butelkach. To element strategii mający poprawić konkurencyjność drożejących z powodu nowej daniny napojów.
 
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe