Sygnalizacja widmo w Dwikozach. Jest, ale nie działa

  • 03.12.2020, 12:36 (aktualizacja 03.12.2020, 13:27)
  • Telewizja STV.pl | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej w Dwikozach w powiecie sandomierskim stanęła już dawno. Problem w tym, że nie działa. 

Skrzyżowanie ulic przy sklepie samoobsługowym w centrum Dwikóz jest bardzo ruchliwe. W tym miejscu krzyżują się wjazd do sklepu z główną drogą i ulicą prowadzącą do piekarni, obiektów gastronomicznych, hotelowych, urzędu gminy oraz szkoły. Mariola Żmuda, zastępca wójta gminy Dwikozy podkreśla, że gmina już dawno widziała konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.

- W ramach rewitalizacji miejscowości zaplanowaliśmy zmianę miejsca przejścia dla pieszych, żeby nie było blisko skrzyżowania oraz sygnalizację świetlną – mówi. I dodaje, że uruchomienie sygnalizacji nie jest w gestii urzędu tylko zarządcy drogi, w tym przypadku Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. 

Mieszkańcy gminy Dwikozy również widzą niebezpieczeństwo na tej drodze, podkreślając ogromny ruch na jezdni. Ich zdaniem, sygnalizacja powinna działać zaraz po postawieniu.

Dlaczego sygnalizacja wciąż nie funkcjonuje? O to zapytaliśmy w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach, który jest właścicielem drogi. 

- Jest licznik, jest przyłącze, brakuje podpisanej umowy i włączonego zasilania, a za to odpowiedzialna jest Polska Grupa Energetyczna, czyli dostawca prądu. Z odpowiednimi wnioskami wystąpiliśmy ponad miesiąc temu i na razie cisza – podkreśla Krzysztof Wysocki, naczelnik Wydziału Dróg i Inżynierii Ruchu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Z pytaniem, dlaczego procedury trwają tak długo i czy nie można przyspieszyć, bo w grę wchodzi ludzkie bezpieczeństwo i czy ewentualnie, co stoi na przeszkodzie we włączeniu prądu, zapytaliśmy biuro prasowe Polskiej Grupy Energetycznej. Odpowiedź do dzisiaj nie nadeszła. 

Tymczasem w listopadzie na skrzyżowaniu doszło do tragicznego wypadku. Zginęła 48-letnia kobieta. Według ustaleń policji, 51-letni kierowca citroena w rejonie przejścia dla pieszych potrącił przechodzącą kobietę. 

Młodszy aspirant Paulina Kalandyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu powiedziała, że policja ustala, czy do wypadku doszło na przejściu dla pieszych czy poza nim. W każdym razie - jak zauważa policjantka – podczas jazdy kierowcy swoją uwagę na drodze powinni skupiać w każdym miejscu, bez względu czy sygnalizacja działa, czy nie. 

- Bardzo nam przykro z powodu tragedii. Gmina od dawna widziała, że na skrzyżowaniu i na przejściu dla pieszych dzieje się problem i podjęła stosowne działania – mówi Mariola Żmuda, zastępca wójta Dwikóz. 

 

Telewizja STV.pl | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe