Radni Sandomierza przyjęli apel w obronie praw kobiet. "Bóg powiedział: - Nie zabijaj", odpowiedział sandomierski kościół

Radni Sandomierza przyjęli apel w obronie praw kobiet. "Bóg powiedział: - Nie zabijaj", odpowiedział sandomierski kościół Human Rights Watch

Podziel się:

Oceń:

W środę radni Sandomierza poparli apel w obronie praw kobiet. Głosowanie poprzedziła ostra wymiana zdań. Po sesji, na stronie internetowej diecezji sandomierskiej pojawiło się oświadczenie rzecznika prasowego.

Grupa radnych zareagowała na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z konstytucją wykonanie aborcji z powodu ciężkiego uszkodzenia płodu. W odpowiedzi radni stanęli w obronie praw kobiet. Powstał apel, w którym podkreślili, że: "stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów, umożliwiających przerywanie ciąży z powodów embriopatologicznych, jest niedopuszczalne i haniebne, jest przejawem łamania praw człowieka oraz drastycznym odebraniem kobietom prawa do samostanowienia, do decydowania o własnym ciele, zdrowiu i życiu."

Pierwotnie apel radni chcieli przyjąć na sesji nadzwyczajnej 20 listopada. Ostatecznie do posiedzenia nie doszło z powodu nacisków ze strony parlamentarnej i kościelnej. Zareagowali też mieszkańcy Sandomierza. Jedni byli za, inni przeciw.

Podjęcie apelu poprzedziła mocna dyskusja. Radni będący przeciwko stwierdzali, że rada nie ma kompetencji do oceny orzeczeń. Inny radny prosił o zajęcie się sprawami miasta, a nie polityką. Jedna z radnych stwierdziła, że po przyjęciu apelu, Sandomierz skompromituje się. Kolejna z radnych przekonywała o wielkim wyrzeczeniu kobiety, rodzącej i wychowujaćej niepełnosprawne dziecko. Jej zdaniem, będzie pozostawiona sama sobie, bez opieki państwa.

Za przyjęciem apelu zagłosowało 10 radnych, 8 było przeciw, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. 2 radnych nie głosowało.

Kilka godzin po sesji Rady Miasta Sandomierza, zareagował sandomierski kościół. Na stronie internetowej diecezji, ksiądz Tomasz Lis, rzecznik prasowy zamieścił oświadczenie.

"W związku z apelem podjętym przez  Radę Miasta Sandomierza w dniu 2 grudnia 2020 r. w którym mowa jest o możliwości przerywania ciąży z powodów embriopatologicznych wyrażam w imieniu Diecezji Sandomierskiej głęboki smutek. Bóg powiedział: Nie zabijaj! To Jego przykazanie dotyczy każdego człowieka bez wyjątku, począwszy od poczęcia po naturalną śmierć. „Okno życia” działające na sandomierskiej Starówce przy siedzibie Caritas Diecezjalnej oraz istniejąca przy nim szkoła są znakiem konkretnej troski Kościoła o każde poczęte dziecko" - napisał ksiądz Tomasz Lis, który zaapelował do burmistrza Sandomierza i przewodniczącego Rady Miasta o uszanowanie prawa do swobody wypowiedzi w tej oraz w innych kwestiach.

Michał Leszczyński | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe