Rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w pracy. Wyjątków jest bardzo niewiele

Rząd wprowadził obowiązek noszenia maseczek w pracy. Wyjątków jest bardzo niewiele Fot. Zdjęcie ilustracyjne

Podziel się:

Oceń:

W biurze, hali produkcyjnej, w warsztacie czy na spotkaniu służbowym maseczka obowiązkowa. Od soboty obowiązuje rozporządzenie rządu, które wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba. Jak na razie nakaz będzie obowiązywać do 27 grudnia.
Od soboty mamy obowiązek zakrywania twarzy praktycznie w każdych okolicznościach w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu nie jesteśmy sami. Nawet, jeżeli pracujemy w biurze, a nasz współpracownik siedzi daleko od nas.
Wyjątków jest bardzo niewiele i są bardzo konkretne. Przepisy nie dotyczą np. pilotów w kabinie, osób kierujących środkami publicznego transportu i księży odprawiających msze.
Przepis będzie obowiązywać również w np. w zakładowych stołówkach. Na razie nie jest jasne, czy oznacza to, że w stołówkach może przebywać tylko jedna osoba.Nie wiadomo też kto ma kontrolować, czy nowa zasada jest respektowana i jakie kary grożą za jej nieprzestrzeganie.
 
Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:
• w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
• w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz,
• w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
• w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
• w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
• w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
• na uczelni.
 
 
Przepisy dotyczące nakazu noszenia maseczek znalazły się w paragrafie 25 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe