Budżet Sandomierza w fatalnej kondycji? Jest program naprawczy [ZOBACZ ZAPIS KONFERENCJI BURMISTRZA]

  • 24.11.2020, 18:30 (aktualizacja 24.11.2020, 19:01)
  • Katarzyna Kaszluga | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

„To będzie kolejny trudny rok, rok oszczędności, rok szukania dochodów, rok nacechowany wieloma niewiadomymi” – tak mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec. Podczas wtorkowej zdalnej konferencji prasowej burmistrza Sandomierza, dowiedzieliśmy się m.in. jakie są założenia budżetu Sandomierza na 2021 rok.
Plan finansowy zakłada, że dochody gminy wyniosą 146 milionów złotych, natomiast wydatki oscylować będą w granicy 159 milionów złotych. Deficyt budżetu to ponad 13 tysięcy złotych, na jego pokrycie miasto chce zaciągnąć kredyt.
 
Jak podkreślił burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec wpływ na taki kształt budżetu miasta ma wpływ zła kondycja finansowa miasta, która utrzymuje się już przez kilka lat oraz obecnie panująca pandemia koronawirusa.
 
- O trudnych finansach publicznych naszego miasta informujemy od samego początku tej kadencji, od roku 2018. Kiedy wypowiadam się na temat budżetu, robię to z dużą ostrożnością – podkreślał dziś burmistrz Marcin Marzec – Chcielibyśmy, aby stan finansów był lepszy, ale nie wszystko zależy od burmistrza, nie wszystko zależy od skarbnika. Decyzje rządowe mocno rzutują na stan finansów publicznych naszego samorządu.
 
O tym, że miasto musi ograniczyć wydatki bieżące mówiła natomiast skarbnik miasta Barbara Grębowiec.
 
- Mamy problem, obowiązuje nas ustawa o finansach publicznych i dwa najważniejsze artykuły. Jeden z nich mówi o zachowaniu zasady między wydatkami bieżącymi a majątkowymi. U nas ta zasada jest mocno nadszarpnięta, mamy więcej wydatków bieżących i dlatego musimy je ograniczyć – wyjaśnia Barbara Grębowiec.
 
Skarbnik miasta zwróciła również uwagę na to, że miasto zaciąga kolejne kredyty, które pomagają spłacać poprzednie zobowiązania, które były zaciągane od 2006 roku.
 
- Te 13 milionów złotych kredytu, który zaciągamy nasz budżet jeszcze wytrzyma, ale w latach następnych musimy pozyskać jak największe dochody, żebyśmy mogli zacząć spłacać kredyty. Bierzemy 13 milionów złotych, w tym 10 milionów złotych na inwestycje, ale dwa i pół miliona na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Musimy pamiętać, że my nie spłacamy kredytów z naszych dochodów, ale z zaciągniętych kredytów w latach wcześniejszych, które były zaciągane od 2006 roku. Zaciągamy kolejne kredyty, aby je spłacać.
 
Największe wydatki na przyszłorocznego budżetu miasta:
 
- Inwestycje - 42 miliony złotych
- Oświata - 17 milionów złotych
- Nadzór Komunalny - (utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów) 16 milionów złotych - w tym zakup autobusów i dopłaty do przewozów - 2 miliony złotych rocznie)
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji 8 milionów 700 tysięcy złotych
- Wydział Gospodarki Gruntami - (remonty kamienic, budynków socjalnych, komunalnych, wykup gruntów pod drogi) - 2 miliony złotych
- Dotacja do działalności stowarzyszeń 1 milion 372 tysiące złotych
- Dotacje na utrzymanie dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu 700 tysięcy złotych, Sandomierskie Centrum Kultury 700 tysięcy złotych, Miejska Biblioteka 1 milion 100 złotych.
- Zadania zlecone - pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności - 620 tysięcy złotych
 
Według planu finansowego inwestycje w 2021 roku mają pochłonąć 42 miliony złotych. Jakie planowane inwestycje mają zostać zrealizowane przedstawiamy poniżej:
 
- 8 milionów złotych pójdzie na zakup nowych autobusów,
- 8 milionów złotych modernizacja oświetlenia,
- 2 miliony 800 tysięcy złotych (w tym 870 tysięcy dotacji z Ministerstwa Sportu) pochłonie nadbudowa Miejskiego Stadionu w Sandomierzu.
- Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej numer 4 przy ulicy Cieśli w Sandomierzu i przy ulicy Mickiewicza
- Budowa budynku mieszkalnego - mieszkania socjalne i komunalne
- W 2021 roku władze Sandomierza rozpoczną budowę miejskiego monitoringu
 

 
Katarzyna Kaszluga | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe