Były naciski, więc apelu radnych nie ma? Burmistrz Sandomierza wydał oświadczenie w tej sprawie

Były naciski, więc apelu radnych nie ma? Burmistrz Sandomierza wydał oświadczenie w tej sprawie

Podziel się:

Oceń:

Dziś otrzymaliśmy oświadczenie Burmistrza Sandomierza Marcina Marca w związku z apelem radnych Rady Miasta Sandomierza w sprawie poszanowania praw kobiet. Przypomnijmy, że grupa radnych Sandomierza w osobach: Ewy Gracz, Renaty Kraski, Marioli Stępień, Piotra Chojnackiego, Wojciecha Czerwca, Andrzeja Majewskiego i Jerzego Żyły - 12 listopada złożyła do przewodniczącego wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. W jej porządku znajdował się tylko jeden punkt - przyjęcie apelu o poszanowanie praw kobiet.

Jednakże już dzień później, 13 listopada wnioskodawcy złożyli do Przewodniczącego Rady Miasta pismo wycofujące wniosek wraz z apelem. Jak udało nam się ustalić, radni, przewodniczący Wojciech Czerwiec i burmistrz Marcin Marzec otrzymywali telefony od księży i parlamentarzystów w sprawie tej inicjatywy. Jak przyznał przewodniczący, on sam otrzymał list od jednego z księży, który jak twierdzi - nie był przyjemniej treści. 

Marek Kwitek, sandomierski poseł z Prawa i Sprawiedliwości w sprawie apelu radnych kontaktował się z Burmistrzem Sandomierza Marcinem Marcem. Poseł twierdzi, że nie wywierał nacisków na burmistrza i radnych, lecz nie kryje oburzenia apelem jaki radni mieli wystosować. 

Na prośbę mediów Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec odniósł się do tej rozmowy z posłem Kwitkiem oraz do apelu jaki mieli przyjąć radni. Marcin Marzec wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie, które w oryginale publikujemy poniżej:

Szanowni Państwo, moje stanowisko dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kompromisu aborcyjnego od początku było bardzo jasne. Uważam, że obowiązujący kompromis w tej sprawie powinien zostać utrzymany. Swoje poparcie dla protestujących kobiet wyraziłem uczestnicząc w jednym z protestów, jako jedyny samorządowiec z powiatu sandomierskiego. 
Chcę podkreślić, że szanuję i w pełni popieram decyzję grupy radnych Rady Miasta Sandomierza, którzy chcieli wystosować apel w sprawie poszanowania praw kobiet. Radni, jako przedstawiciele mieszkańców wybrani w demokratycznych wyborach, mają w moim odczuciu pełne prawo, by zabierać głos w tematach, mających bezpośredni wpływ na życie mieszkańców miasta. 
Uważam za niestosowne wpływanie na światopoglądowe decyzje radnych Rady Miasta Sandomierza przez parlamentarzystów, oraz przedstawicieli Kościoła Katolickiego. 
Pan Poseł Marek Kwitek ma oczywiście pełne prawo wyrażania swojej opinii w tej sprawie jak każdy inny obywatel demokratycznego państwa, ale niedopuszczalne jest wywieranie nacisku na radnych wybranych w demokratycznych wyborach przez mieszkańców Sandomierza. Nigdy nie odnosiłem się, nie krytykowałem i nie oceniałem działalności parlamentarnej posła Marka Kwitka z uwagi, że reprezentuje on swoich wyborców, w dużej mierze mieszkańców Sandomierza. Potwierdzam, że rozmowa z Panem Posłem w przemiotowej sprawie miała miejsce, jednak nie uważam by istniała potrzeba przytaczania jej treści. Osobiście szanuję Pana Posła Marka Kwitka i uważam, że byłoby to conajmniej niestosowne. Szanowni Państwo, nasz kraj jest już dziś wystarczająco podzielony. Nie twórzmy kolejnych podziałów. Polska ma piękna historię, a obrona godności kobiet i ich praw od zarania dziejów stanowi jeden z fundamentów naszej narodowej tożsamości. Ponadto uważam, że w tym światopoglądowym sporze, jak zwykle pominięte zostały rodziny obarczone ciężką, wręcz śmiertelną niepełnosprawnością dziecka. To w tym obszarze niezbędne są legislacyjne zmiany, które pomogą rodzinom utrudzonym w służbie swoim niepełnosprawnym dzieciom.

Przewodniczący Wojciech Czerwiec zapewnił, że projekt tego apelu nie trafi na śmietnik. Radni będą chcieli przyjąć go w normlanym trybie, na jednej ze zwyczajnych sesji. Posiedzenie radnych ma odbyć się z końcem listopada lub na początku grudnia. 

Piotr Andryka | [email protected]

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.pl. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sandi
sandi 07.12.2020, 17:18
Niestety ale to kraj rządzony przez troglodytów, taka europejska wersja Iranu. Ostoja ciemnoty i kołtuństwa !
NIE - Pis
NIE - Pis 30.11.2020, 23:31
Uwaga! Nie odpowiadamy na zaczepki trolli! pisowskich. Oni piszą, bo maja za to kasę. My piszemy z serca. Trolle niech się zajmą pomocą dla szpitala, dla chorych, a nie wzbudzaniem nienawiści w mediach.
obserwator
obserwator 30.11.2020, 23:26
Szanowna Rado Miasta Sandomierza, nie cofaj nas wstecz! Nie kompromitujcie miasta i mieszkańców. Żyjemy w XXI wieku i nie życzymy sobie ograniczania praw człowieka (kobiet), nie życzymy sobie w Polsce talibanu!!!!! Nie pozwolimy, aby partia PiS z koalicjantami zamykała nam usta i decydowała o zabieraniu nam praw. Organy państwa mają obowiązek służyć ludziom, pomagać im a nie wymyślać w jaki sposób nas ujarzmić i uczynić poddanymi partii i kościoła, bo o służbie Bogu w ich postawie i uczynkach nie ma mowy. Niewielu jest księży, którzy starają się służyć Bogu i człowiekowi. Te podmioty niech się zajmą służbą zdrowia, umierającymi pacjentami - bo do tego zobowiązuje ich Konstytucja RP. Jako członek wspólnoty samorządowej - POPIERAM APEL RADY MIASTA W SPRAWIE POSZANOWANIA PRAW KOBIET! DOSYĆ JUŻ BARBARZYŃSTWA. DOŚĆ NISZCZENIA OBYWATELI I OJCZYZNY POLSKI! KLASYK OSTRZEGAŁ, ŻE PEWNA KASTA NIGDY NICZEGO NIE ZBUDUJE, ALE POTRAFI NISZCZYĆ WSZYSTKO, CZEGO TYLKO DOTKNIE! Przepraszam za głosowanie na Pis! Wybaczcie mi proszę.
makos
makos 26.11.2020, 11:54
A co ma Rada Miasta i Burmistrz do Trybunału Konstytucyjnego? Oni mają w tym względzie tyle samo do gadania co byle grabarz czy robotnik z prawami wyborczymi. Nie dotyczy to prawa miejscowego więc mają tyle samo do gadania co do kwestii wywozu śmieci w Sydney w Australii, czyli nic.
Mariusz
Mariusz 18.11.2020, 03:03
Rado Miasta, nie cofaj się wstecz. Kobieta to człowiek! Pozbawianie praw człowieka to dopiero grzech! Nikt nie ma prawa do zniewolenia innej osoby, ani Kwitek poseł, ani ksiądz, ani radni! Nie dajcie się zwariować, bo u nas jeszcze nie ma talibanu - na szczęście!
jurek
jurek 16.11.2020, 20:48
Hmmm, wielki młyn miele komentarze😀
gość
gość 16.11.2020, 20:00
Pan Burmistrz jest grzeczny i nie wystawia złego świadectwa panu Kwitkowi, jednak to sam pan KWITEK, nota bene znamienne nazwisko, wystawił sobie kwitek.

Pozostałe