TYLKO U NAS: W Opatowie i w Sandomierzu w komendzie policji nie zbadamy trzeźwości. Co z kontrolą na drodze?

  • 20.10.2020, 18:12 (aktualizacja 21.10.2020, 22:04)
  • Telewizja STV.pl | [email protected]
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Epidemia koronawirusa wprowadziła wszędzie wiele zmian. Nie tylko urzędy zamykają się na petentów, ale również komisariaty policji. Co to znaczy? Jeszcze kilka miesięcy temu policjanci zachęcali kierowców do wizyty na komendzie, w celu sprawdzenia swojego stanu trzeźwości lub ilości punktów karnych. Teraz większość spraw możemy załatwiać przez telefon lub Internet, ale o ile punkty karne online sprawdzić możemy, to już naszej trzeźwości nie za bardzo.

Po jednym z weekendów do naszej redakcji rozdzwoniły się telefony w sprawie stacjonarnego badania trzeźwości, które do momentu wybuchu pandemii mogliśmy bez większych trudności wykonać w każdej komendzie policji. Jednak od kilku miesięcy, kierowcy którzy chcą usiąść za kierownicę, ale ich stan trzeźwości budzi pewne wątpliwości zdani są na swoją intuicję, alkomat lub przypadkową kontrolę policyjną na trasie. 


Dlaczego tak się stało? Wyjaśnia sierż. szt. Michał Ordon z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.  


loadingŁaduję odtwarzacz...

Doprecyzujmy przedstawione dotychczas fakty. Sandomierska komenda nie jest wyjątkiem w tej sprawie. Swojej trzeźwości nie sprawdzimy również w innych komisariatach w całej Polsce. Podobnie jest w pobliskim powiecie opatowskim.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Inaczej sprawa się ma, gdy funkcjonariusze sprawdzają naszą trzeźwość w trakcie kontroli policyjnej na drodze, która według policjantów jest bezpieczna dla naszego zdrowia nawet podczas pandemii. Szczelnie ze względu na fakt, że policjanci mają do dyspozycji urządzenia z wymiennymi i sterylnie zabezpieczonymi ustnikami. 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Jak wyjaśnia podkom. Agata Frejlich z opatowskiej komendy, urządzenia do badania stanu trzeźwości są dokładnie dezynfekowane po przeprowadzonej kontroli. Według zapewnień dezynfekcja Alco-sensor IV nie ma wpływu na wynik kolejnych kontroli.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przypomnijmy, że w Polsce za kierownicę bez obaw o konsekwencje ze strony policji wsiadać mogą osoby, które mają w organizmie mniej niż 0,2 promila alkoholu. W większości krajów dopuszczalna jest jazda po spożyciu alkoholu, a rozpiętość skali jest spora, ponieważ wynosi od 0,2 do 0,8 promila. Najbardziej liberalne pod tym względem są Wielka Brytania, Malta i Liechtenstein, gdzie dopuszczalny limit wynosi właśnie 0,8 promila, w pozostałych z drobnymi wyjątkami - w Polsce, Szwecji i Norwegii po 0,2 promila, w Czarnogórze 0,3 promila, na Litwie 0,4 promila - przepisy dopuszczają, że kierowca podczas kontroli może mieć 0,5 promila alkoholu we krwi. Po przysłowiowym kieliszku wina nie wsiądziemy za kierownice m.in. w Czechach, Estonii, Rumunii, Słowacji, Węgrach, Rosji czy chociażby w Białorusi, ponieważ tam obowiązuje kierowców bezwzględny zakaz wsiadania za kierownicę po wypiciu nawet niewielkiej ilości procentowego napoju. 

 

Telewizja STV.pl | [email protected]

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu STV.PL. TOP CREATIVE Sp. z o.o. z siedzibą w 27-530 Ożarów, Osiedle Wzgórze 16/25 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe